Odra wystąpiła z brzegów

Pogoda jest bardzo nieprzyjemna. Ocieplenie i opady powodują, że pojawiają się lokalne podtopienia, a wody w rzekach wciąż przybywa. Przekroczenie stanu alarmowego, tj. poziomu 400 cm, odnotowano również w Ścinawie na rzece Odrze.

Fala kulminacyjna przeszła przez nasze miasto dzisiaj o godzinie 4.00 nad ranem. – Zgodnie z prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej fala, która przeszła przez Ścinawę miała być wyższa i według zapowiedzi miała osiągnąć poziom 492 cm- informuje gospodarz gminy Krystian Kosztyla. – Ostatecznie uległa ona spłaszczeniu, tzn. przyszła do nas niższa niż prognozowano i według już realnych pomiarów miała ostatecznie 474 cm- dopowiada.

Mimo tendencji spadkowych stan alarmowy jednak wciąż się utrzymuje, o 12.30 w południe odnotowano 455 cm. Jak zapewniają służby gminne sytuacja jest na bieżąco monitorowana. W związku z podwyższeniem się poziomu rzeki dotychczas nie stwierdzono żadnych zdarzeń wpływających na stan bezpieczeństwa mieszkańców miasta i gminy Ścinawa.

W razie pogorszenia się sytuacji ścinawski magistrat jest gotowy na podjęcie odpowiednich w tym zakresie działań. – Posiadamy zabezpieczenie powodziowe, tj. worki, folie, geowłókninę, wszystkie niezbędne służby są w gotowości. Mamy jednak nadzieję, że zagrożenie powodziowe już minęło – mówi Danuta Zarzycka, inspektor ds. obronnych i zarządzania kryzysowego w ścinawskim urzędzie.

Przepisy zobowiązują jednostki samorządu terytorialnego do prowadzenia dyżurów całodobowych, w przypadku ogłoszenia alarmu powodziowego. W gminie Ścinawa wprowadzany jest on w sytuacji, kiedy Odra osiągnie poziom 530 cm.

Źródło zdjęć: Lubin.pl