Remontują bocznicę kolejową

Od paru dni trwa remont nieużytkowanej od dłuższego czasu bocznicy kolejowej biegnącej w sąsiedztwie gminnych terenów inwestycyjnych przy ul. Legnickiej i Spacerowej w Ścinawie. Zadanie realizowane jest w związku z zamiarem korzystania przez firmę TOTAL Polska z kolejowego transportu towarowego. Po jego wykonaniu możliwe będzie dostarczanie półproduktów, a także odbieranie gotowej masy bitumicznej z zakładu zlokalizowanego przy ul. Leśnej oraz korzystanie z linii kolejowej nr 273 relacji Wrocław Główny – Szczecin Główny, która jest jedną z głównych magistrali towarowych w Polsce.

Przedsięwzięcie polega na wykarczowaniu terenu w pasie nieużytkowanej bocznicy, wymianie nienadających się do dalszej eksploatacji, wypaczonych torów oraz spróchniałych podkładów, a także przygotowaniu i wzmocnieniu nasypów pod układane, nowe elementy torowiska. Inwestycję, na zlecenie firmy TOTAL Polska, która działa w porozumieniu z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wykonuje przedsiębiorstwo ALROD Sp. z o. o. z siedzibą w Wińsku specjalizujące się w budownictwie kolejowym. Całe zadanie realizowane jest zarówno na odcinku, którego właścicielem jest PKP, jak i na fragmencie, który jest w dyspozycji TOTAL Polska.

Zakończenie przedsięwzięcia przewidziane jest już na początek września br. i praktycznie zaraz po oddaniu wyremontowanej bocznicy do użytku firma TOTAL zaplanowała pierwszy transport wagonów z półproduktami do swojego zakładu. Przedsiębiorstwo zmienia stosowany dotychczas sposób dostaw z samochodowego na kolejowy.

Przywrócenie do życia nieużytkowanej przez bardzo długi czas bocznicy to duży plus dla ścinawskiego samorządu w kontekście jego zamiarów dotyczących gminnych terenów inwestycyjnych oraz planów ich uzbrojenia.

– Bardzo nas cieszy ta inwestycja ponieważ remontowana bocznica kolejowa bezpośrednio sąsiaduje z naszymi terenami aktywności gospodarczej, a to znacznie zwiększa ich atrakcyjność- mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Jak wcześniej informowaliśmy, gminne tereny inwestycyjne, które dotychczas funkcjonowały tylko jako zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, za chwilę, dzięki pozyskanym przez nas prawie 5 milinom złotych z Unii Europejskiej będą uzbrajane- dodaje Kosztyła.

O pozyskanych funduszach na ścinawską strefą aktywności gospodarczej pisaliśmy TUTAJ.

– Za miesiąc powinniśmy ogłosić przetarg na uzbrojenie strefy w Ścinawie- mówi Przemysław Linda kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim urzędzie. – W ramach przedsięwzięcia wykonane mają zostać m.in. drogi wewnętrzne wraz z rondami i chodnikami, do działek inwestycyjnych ma być doprowadzona sieć wodociągowa i kanalizacyjna, wybudowane oświetlenie oraz przygotowana sieć energetyczna i gazowa. Przewidujemy, że prace dotyczące uzbrojenia strefy potrwają do końca przyszłego roku, a pierwsi inwestorzy powinni pojawić się na początku 2019 r. – dodaje Linda.

W związku z remontem torowiska i bocznicy, realizowany przez gminę projekt ścieżki rowerowej w pasie nieczynnej linii kolejowej, biegnącej niegdyś ze Ścinawy w kierunku Prochowic/ Legnicy, został skorygowany. Finalizowana obecnie dokumentacja projektowa dotycząca trasy dla cyklistów zakłada jej nieco inny- niż w pierwszych założeniach, przebieg. W miejscu krzyżowania się dawnej linii kolejowej z drogą powiatową relacji Ręszów – Ścinawa, ścieżka rowerowa zmieni swój bieg i z nasypu już w pasie istniejącej jezdni oraz ulicą Legnicką dotrze do miasta.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”30″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”0″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]