Ścinawa oddała hołd

W dniu 1 września 1939 roku o godz. 4.45 hitlerowskie Niemcy bez wypowiedzenia wojny zaatakowały Westerplatte rozpoczynając tym samym najtragiczniejszy konflikt w dziejach ludzkości- II wojnę światową, w której łącznie na całym świecie zginęło około 55 milionów ludzi, z czego około 6 milionów Polaków. Upamiętniamy te tragiczne wydarzenia w całym kraju, uroczystości z tej okazji odbywają się również w Ścinawie.

Pamiętając o poległych rodakach i walczących na frontach II wojny światowej burmistrz Krystian Kosztyła, radni rady miejskiej, reprezentacje szkół, jednostek budżetowych gminy i organizacji pozarządowych, w towarzystwie pocztów sztandarowych, jak co roku złożyli kwiaty pod pomnikiem w ścinawskim parku.

Uroczystość swoją występem przypominającym liczby i daty tego tragicznego okresu uświetniła grupa teatralna „Zaczarowana Kurtyna” prowadzona przez Teresę Kogut, która przygotowała poruszającą część artystyczną.

Serdeczne podziękowania za udział w uroczystości kierował do obecnych gospodarz gminy. -Dziękuję, że pomimo niesprzyjającej aury pamiętaliście i uczciliście tę tragiczną datę w historii Polski. Dzisiaj w powojennej Polsce, młodzieży, ale także i mi, 1 września kojarzy się przede wszystkim z rozpoczęciem roku szkolnego, a wówczas, siedemdziesiąt osiem lat temu młodzież, zamiast do szkoły musiała iść na wojnę i walczyć ze starszymi kolegami broniąc granic naszego kraju- mówił dziś burmistrz Kosztyła pod pomnikiem pamięci.

Na zakończenie ścinawskich obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej odśpiewano pieśń patriotyczną Rota.

Podczas uroczystości prezentowana była wystawa zdjęć z archiwum rodzinnego pana Andrzeja Nowaka „Warszawa-Wrzesień 39”.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”43″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”0″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]