KONCERT: Boże Narodzenie na Kresach

Wigilia Bożego Narodzenia w polskiej tradycji świątecznej zajmuje najważniejsze miejsce. Boże Narodzenie obchodzili nasi przodkowie, a wiele obrzędów i zwyczajów przetrwało do dnia dzisiejszego. Nazwa WIGILIA pochodzi od słowa łacińskiego ,,vigilia” i oznacza czuwanie, straż nocną, wartę. W Polsce nazwa ta jest związana z 24 grudnia, z dniem poprzedzającym narodziny Jezusa. Najważniejszym momentem świątecznych obchodów jest postna wieczerza nazywana WIGILIĄ lub WILIĄ, a na Kresach Wschodnich KUTIĄ (od głównego na tych terenach dania wigilijnego o tej właśnie nazwie), którą do kalendarza liturgicznego wprowadzono w VI wieku. Zgodnie z tradycją do kolacji zasiada się po podzieleniu się opłatkiem, a na stole znajdują się same bezmięsne potrawy. Ich rodzaj oraz liczbę określa dotąd- przechodzący z pokolenia na pokolenie, obyczaj religijny i rodzinny. Najczęściej przyrządza się 12 dań, bo tyle jest miesięcy w roku, według innej interpretacji- dlatego, bo tylu apostołów poszło za Chrystusem. Bywa jednak, że przygotowuje się nieparzystą liczbę potraw: 5, 7, 9 lub nawet 11.

Już w niedzielę, 17 grudnia o godzinie 15:30 poznamy więcej tradycji związanych z Bożym Narodzeniem na Kresach Wschodnich, wszytko przy okazji koncertu, który odbędzie się w sali widowiskowej Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem burmistrza Ścinawy Krystiana Kosztyły oraz członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusza Samborskiego.
Serdecznie zapraszamy.