GDDKiA remontuje most nad Zimnicą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła realizację przedsięwzięcia zatytułowanego: „Przebudowa mostu nad rzeką Zimnica w ciągu drogi krajowej nr 36 w ciągu tzw. Obwodnicy Ścinawy”.

Most zlokalizowany na obrzeżach miasta i w pobliżu miejscowości Krzyżowa stwarza zagrożenie już od dłuższego czasu. Kilka lat temu, z uwagi na zły stan techniczny, głównie ścian czołowych, zmniejszono jego obciążenie wprowadzając zwężenie jezdni, samochody do dziś przez przeprawę przejeżdżają pojedynczo.

W postępowaniu przetargowym ogłoszonym we wrześniu ubiegłego roku brało udział ośmiu oferentów, do realizacji przedmiotowej inwestycji ostatecznie wybrano firmę BERGER BAU Polska Sp. z o. o. z Wrocławia. Roboty drogowe ruszyły w listopadzie, rozpoczęto od przygotowania przeprawy zastępczej. Obecnie trwa dwutygodniowa przerwa, ale tuż po święcie Trzech Króli i najbliższym weekendzie pracownicy przedsiębiorstwa ponownie wejdą na plac budowy.

Zakres przewidzianych do realizacji prac obejmuje m.in.: budowę i rozbiórkę mostu tymczasowego, rozbudowę i przebudowę drogi krajowej nr 36 w obrębie istniejącego mostu nad Zimnicą, rozbiórkę i budowę zupełnie nowego mostu, umocnienie dna rzeki w jego obrębie, odtworzenie nawierzchni drogi krajowej, budowę odwodnienia drogi i mostu, przebudowę sieci energetycznej oraz budowę kanału technologicznego.

Na czas realizacji inwestycji wybudowana zostanie jednoprzęsłowa przeprawa zastępcza, zlokalizowana po północnej stronie obiektu, tj. od strony Ścinawy. Jezdnia oraz chodnik powstaną z belek stalowych, krawędziaków oraz bali drewnianych.

Przebudowa ma potrwać do 30 listopada br. Po zakończeniu całego zadania samochody, w tym ciężarowe, przez przeprawę będą mogły przejeżdżać po drodze z pasami ruchu w obydwu kierunkach, będzie też chodnik z każdej strony. Po remoncie nowa konstrukcja nie będzie posiadała żadnych ograniczeń tonażowych.

Koszt rozpoczętej już inwestycji opiewa na sumę blisko 5,5 mln zł.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *