Kwiaty i znicze w kolejną rocznicę (FOTO)

Kombatanci, mieszkańcy, urzędnicy – na Wzgórzu Zamkowym złożono dziś kwiaty i zapalono znicze. W ten sposób upamiętniono 78. rocznicę drugiej masowej zsyłki Polaków na Syberię. Pamiętano też o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Dziś przypada jej ósma rocznica.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod tablicą smoleńską. Później w małym kościele odprawiono mszę, podczas której modlono się w intencji sybiraków oraz ofiar tragedii smoleńskiej.

Po mszy kwiaty i znicze złożono pod pomnikiem Kresowiaków naprzeciwko kościoła oraz pod dębem papieskim i dębami pamięci.

Członkowie lubińskiego koła Związku Sybiraków nie kryją, że cieszy ich, że nadal jest duża grupa mieszkańców, która pamięta i chce razem z nimi uczcić pamięć tych osób.

– My, Sybiracy, jesteśmy coraz starsi, zdrowie już nie to. Tym bardziej cieszy nas, że w tych ważnych uroczystościach zawsze towarzyszy nam młodzież. Wierzymy, że to właśnie ci młodzi ludzie będą dbali, by pielęgnować historię naszego kraju – dodają.

Oprócz sybiraków i delegacji ze szkół, kwiaty złożył też starosta Adam Myrda oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej Marcin Białkowski wraz z dyrektor gabinetu prezydenta Marzeną Reutt. W uroczystościach uczestniczył również burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

– Kultywowanie pamięci tych tragicznych wydarzeń, a przede wszystkim uczczenie pamięci o zesłańcach, ich rodzinach i najbliższych, jest moralnym obowiązkiem każdego Polaka. Nam nie wolno zapomnieć – mówi starosta Adam Myrda. – To, czy ta pamięć nie zginie, zależy od nas. Bardzo cieszy mnie, że młodzież zaangażowała się w dzisiejsze obchody. Młode pokolenia mogą w ten sposób uczyć się historii nie tylko z książek, ale i w spotkaniu z drugim człowiekiem – dodaje na koniec.

Źródło: lubin.pl