Niebieski dzień, na niebiesko ratusz

Dziś przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, w związku z czym więcej uwagi poświęcamy ludziom, którzy zmagają się z tym zaburzeniem rozwojowym o podłożu neurologicznym. Jako społeczeństwo ciągle budujemy naszą świadomość o potrzebach osób dotkniętych autyzmem, uczymy stwarzać się im warunki do nauki i rozwoju. Warto więc wspomnieć, że w Lubinie trwa uruchamianie szkoły dla dzieci z autyzmem, jedynej takiej placówki w powiecie, która pozwoli uczęszczającym uczniom realizować podstawę programową i zdobywać wykształcenie, dzięki dostosowaniu metod pracy, do ich potrzeb. Gmina Ścinawa, na znak solidarności z osobami, które zmagają się z autyzmem, podświetli dziś wieczorem ratusz na niebiesko.

W Lubinie trwa uruchamianie podstawówki dla dzieci z autyzmem. Jej twórcy starają się pozyskać, między innymi poprzez internetową zbiórkę, pieniądze na wyposażenie placówki. Jak mówią, liczy się każda złotówka! Niepubliczna Szkoła Podstawowa Dar Losu rozpocznie swoją działalność 1 września br. Placówka mieścić się będzie na piętrze w budynku przy ulicy Sowiej, gdzie przez długi czas funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 12, a ostatnio Salezjańska Szkoła Podstawowa. To miejsce udało się znaleźć dzięki pomocy lubińskiego Urzędu Miejskiego.
– Nasza szkoła, w koncepcji funkcjonowania, nie jest placówką specjalną, bardziej przypomina szkołę prywatną. Jest dedykowana typowo dzieciom ze spektrum autyzmu. Mało liczne klasy, zero hałasu, zero szumu, zindywidualizowane podejście nauczyciela- dzięki temu dzieciom będzie łatwiej, nie będą do nich dochodzić negatywne bodźce, które mogłyby powodować niepożądane zachowania- mówi Sylwia Majewska ze Stowarzyszenia Dar Losu, które będzie prowadzić placówkę. – Nasze dzieci powoli wychodzą w świat. Nauka, bo będą realizować podstawę programową jak w każdej innej szkole, tylko metody pracy będą dostosowane do dzieci z autyzmem, a także terapia w zależności od potrzeb. Jeśli trzeba więcej zajęć logopedycznych, będzie ich więcej- dodaje.

W tej chwili zrekrutowanych zostało 25 dzieci z Lubina, Chocianowa, Polkowic i Ścinawy: trzy klasy I, po jednej II, III, IV i V oraz prawdopodobnie dwie VI. Niestety z braku dostępności większej liczby sal, już w tym momencie wstrzymano rekrutację. Twórcy szkoły tworzą listę rezerwową. – Jeżeli tylko pozyskamy kolejne sale, będziemy tworzyć nowe oddziały, bo wiemy doskonale, widzimy po zgłoszeniach i rozmowach z rodzicami, że jest potężna potrzeba i problem po prostu rośnie- tłumaczy Sylwia Majewska.

Podstawówka będzie się utrzymywać, tak jak każda inna szkoła, z subwencji oświatowej, którą otrzyma gdy rozpocznie już działalność. Ale zanim to nastąpi, trzeba każdą salę wyposażyć, a także kupić sprzęt terapeutyczny dla dzieci.
– Staramy się pozyskać między innymi pieniądze unijne, piszemy projekty. Właśnie ruszyła też zbiórka internetowa na zrzutka.pl. Planujemy również organizować akcje charytatywne, by solidaryzować nasze środowisko. Liczy się każda złotówka- mówi Sylwia Majewska. – Powołaliśmy fundację, by łatwej zbierać fundusze. Będzie ona opiekować się szkołami w Lubinie i Legnicy. My, jako rodzice, chcemy zapewnić naszym dzieciom odpowiednie wykształcenie. Będą mogły się uczyć i mają szansę na terapię- przyznaje.

Jeśli ktoś chciałby wspomóc powstanie szkoły dla dzieci z autyzmem może to zrobić TUTAJ.

Gdy szkoła już ruszy, zamierzają jeszcze głośniej mówić o autyzmie, by każdy wiedział, że to nie choroba, lecz zaburzenie rozwojowe o podłożu neurologicznym i rozumiał z czym się wiąże. – Coraz więcej osób wie co prawda, że autyzm istnieje i wiąże go z dziećmi, które hałasują, dziwnie się zachowują, ale tak naprawdę nie wiedzą, co to jest ten autyzm- przyznaje Majewska.

2 kwietnia wypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, to dobry czas do mówienia głośniej o tym zaburzeniu. Wieczorem z tej okazji podświetlony na niebiesko zostanie ścinawski ratusz, o autyzmie mówi się także w ścinawskiej podstawówce, gdzie uczniowie na znak solidarności przyszli dziś ubrani na niebiesko i utworzyli specjalnego „węża”, którego zadedykowali waśnie kolegom i koleżankom zmagającym się z autyzmem.

– Jak najbardziej dostrzegamy potrzebę edukowania lokalnego społeczeństwa w temacie autyzmu. Do Zespołu Placówek Oświatowych w Ścinawie uczęszcza łącznie 12 uczniów, u których stwierdzono takie zaburzenie neurologiczne. Popieramy ideę tworzenia szkół dedykowanych właśnie im, gdzie wykwalifikowani specjaliści przekażą nie tylko niezbędną wiedzę, ale zadbają o odpowiednią rehabilitację swoich podopiecznych- mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Źródło: scinawa.pl; lubin.pl