Pierwsze miesiące działalności schroniska w Ścinawie

„Pałacyk” działa w Ścinawie od pół roku. Instytucja pełni równolegle funkcje: domu pracy twórczej i szkolnego schroniska młodzieżowego. Pierwsze miesiące upłynęły na konstytuowaniu jednostki, niezbędnych odbiorach, doposażaniu obiektu, a przede wszystkim przygotowaniu wykwalifikowanego personelu, który dziś służy fachową pomocą wszystkim gościom.

– Pierwsze miesiące upłynęły nam na pracach organizacyjnych, niezbędnych odbiorach techniczno-sanitarnych, tworzeniu wewnętrznych dokumentów i regulaminów. Dokonywaliśmy też wszelkich koniecznych zakupów i instalacji, by móc na jak najwyższym poziomie przyjąć naszych gości. Dziś, dzięki tym zabiegom, w obiekcie można płacić kartą, korzystać z sieci Wi-Fi w całym „Pałacyku” – mówi Kamila Grabka-Levin, dyrektor. – Dla bezpieczeństwa naszych gości podłączony został system monitoringu. „Pałacyk” stworzył też nowe miejsca na lokalnym rynku pracy. Późną jesienią odbyły się nabory pracowników, szukaliśmy osób posiadających doświadczenie w branży hotelarskiej, znających języki obce, co w dzisiejszych czasach jest nieodzownym wymogiem, w tego typu obiektach. Znaleźliśmy profesjonalistów w swoich dziedzinach i powstał zespół, który służy pomocą wszystkim gościom – uzupełnia szefowa „Pałacyku”
Pierwsze miesiące skoncentrowane były na promocji schroniska, powstała strona internetowa www.palacyk.scinawa.pl oraz fanpage na facebooku. „Pałacyk” ma też już swoje logo, które wyłonione zostało drodze konkursu. Przygotowano ulotki, banery i plakaty, które można dziś zobaczyć nie tylko w Ścinawie, ale i miastach ościennych. – Wykonaliśmy sporo pracy, informacje o naszym istnieniu pojawiły się na stronach internetowych sąsiednich gmin i powiatów, a także na portalach turystycznych. Ofertę schroniska, jak i wszelkie inne atrakcje turystyczno-kulturalne, zaprezentowaliśmy podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Turystyki i Czasu Wolnego we Wrocławiu. Obecnie spotykamy się z dyrektorami szkół w regionie, by szczegółowo zapoznać ich z propozycją pobytów kilkudniowych w Ścinawie, w ramach zielonych szkół – podsumowuje Kamila Grabka-Levin.
Szkolne Schronisko Młodzieżowe jest obiektem nastawionym na promocję gminy, powoli staje się jej wizytówką. Działania „Pałacyku” są w dużej mierze dedykowane gościom odwiedzającym Ścinawę, jednak jako Dom Pracy Twórczej jednostka pozostaje inicjatorem okolicznościowych działań, mających na celu szeroko rozumiany rozwój twórczy i intelektualny. W ostatnich miesiącach organizowano m.in.: wykłady i konferencje, seminaria oraz szkolenia. Dużym powodzeniem cieszyły się rodzinne warsztaty rękodzieła, ostatnio wiosenne, a wcześniej w okresie Bożego Narodzenia. Co ważne, kadra zarządzająca „Pałacyku” stara się na tego typu działania pozyskać pozabudżetowe środki. Dlatego we współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywnie dla Gminy Ścinawa szkolne schronisko przystąpiło do licznych konkursów grantowych. – W zeszłym roku pozyskaliśmy fundusze na warsztaty bożonarodzeniowe, a w tym roku znamy już wyniki naborów konkursów grantowych Zarządu Województwa Dolnośląskiego, gdzie pozyskaliśmy dotacje na realizację dwóch wydarzeń jako partnerzy Stowarzyszenia: cyklu warsztatów etnograficznych „Świat na wyciągnięcie ręki” oraz „Nadodrzańskiego Przeglądu Amatorskich Form Kabaretowych.” Pozytywnie też zostały rozpatrzone oferty konkursowe przez Zarząd Starostwa Powiatowego w Lubinie. Tutaj Stowarzyszenie Aktywnie dla Gminy Ścinawa w partnerstwie z „Pałacykiem” pozyskało środki aż na pięć projektów – wylicza Małgorzata Rubak, kierownik.
Szkolne schronisko ściśle współpracuje z Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie, Regionalnym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Dziewinie, Fundacją „Przystań”, czy z grupą licealistów „Młodzi Aktywni”, których wsparło przy projekcie „Zwolnieni z teorii”. Podjęło też wspólne działania z Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie. Jednostka współpracuje z mieszczącym się naprzeciw „Pałacyku” Ośrodkiem Alzheimerowskim, czego owocem jest planowana w najbliższym czasie duża konferencja. Z tej okazji do Ścinawy zjadą lekarze psychiatrzy z całej Europy!
Kalendarz rezerwacji systematycznie się zapełnia. Od listopada 2018 r. do dziś przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Pałacyk” przewinęło się już ponad pół tysiąca osób. Z usług jednostki skorzystali m. in. muzycy Filharmonii Sudeckiej, goście z Węgier, Austrii, czy Niemiec. – Nasze pokoje w pierwszej kolejności „przetestowały” dzieciaki ze Ścinawy, które przychodziły na tzw. „nocowanki”, w ramach integracji klasowej. Schronisko z nadejściem wiosny zaczęli odwiedzać młodzi turyści z regionu, którzy przyjeżdżają do Ścinawy w ramach zielonych szkół. Uczniowie korzystają z bogatej oferty Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Dziewinie, zgłębiają tajniki nadodrzańskiej przyrody, nocując i spędzając inspirująco czas w „Pałacyku”.
W obiekcie, prócz 57 miejsc schroniskowych, oddano do użytku też 11 miejsc o wysokim tzw. „hotelowym” standardzie. Niezależnie jednak od wybranego typu pokoju wszystkie łóżka są pełnowymiarowymi, niezwykle wygodnymi miejscami noclegowymi. – Niezależnie od standardu wszystkie zaścielamy elegancką adamaszkową pościelą, goście dostają też do użytku komplet białych ręczników. Pokoje cieszą się dużym powodzeniem, ze względu na dobrą cenę w stosunku do oferowanego poziomu. Mamy już rezerwacje na okres świąteczny, czy wakacyjny, a nawet na rok 2020 – zdradza dyrektor Kamila Grabka-Levin. Tutaj należy wspomnieć, że w Pałacyku obowiązuje Regulamin Schroniska i podobnie jak we wszystkich tego typu obiektach rezerwacji należy dokonywać przynajmniej z 48 godzinnym wyprzedzeniem. Turyści mogą korzystać z dwóch w pełni wyposażonych kuchni, w recepcji dostępne są żelazka, czy suszarki do włosów. Placówka jest obiektem oświatowym, co wiąże się z pewnymi obostrzeniami zawartymi w regulaminach. Informujemy o tym wszystkich, korzystających z naszej oferty. Obiekt jest w pełni wyposażony i dostosowany dla osób niepełnosprawnych. W ostatnim czasie pomyślnie przeszedł audyt Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu właśnie pod tym kątem.
– Co w przyszłości? Nie zwalniamy tempa, wprost przeciwnie… O efektach naszych działań będziemy Was na bieżąco informować na Facebooku i naszej stronie internetowej- zapowiada personel placówki.

Foto: Ula Noszczyńska