Ścieżka rowerowa- kolejne 9 km trasy już w tym roku! (FOTO)

Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego Sp. z o.o. z Głogowa w połowie stycznia przystąpiło do realizacji zadania pn.: „Budowa ścieżki rowerowej trasą nieczynnej linii kolejowej Kobylin-Legnica na odcinku Wielowieś-Ścinawa wraz z inną infrastrukturą towarzyszącą w zakresie obsługi ruchu w miejscowości Wielowieś, Parszowice, Sitno”. Obecnie, wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca wyrównuje trasę i przygotowuje teren pod warstwę asfaltową na pierwszym odcinku, tj.: od nieczynnego przejazdu kolejowego przy drodze na Ręszów do skrzyżowania dawnego torowiska z drogą przed miejscowością Sitno. Umowny termin wykonania wszystkich trzech, przewidzianych do realizacji etapów (odcinków), to jesień br. Łączny koszt realizacji zadania wyniesie 4.460.810,63 zł. Gmina Ścinawa realizuje przedmiotowe przedsięwzięcie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rzeczpospolita Samorządna.

Podpisana jeszcze w grudniu minionego roku umowa zakłada budowę asfaltowej ścieżki rowerowej o szerokości 3 metrów oraz łącznej długości około 9 kilometrów, do granicy gmin Ścinawa i Prochowice, za miejscowością Wielowieś. Zamawiający zastrzegł, że minimalna grubość warstwy ścieralnej asfaltu wynosić musi przynajmniej 5 cm. Droga przebiegała będzie przez mosty, a wykonawca dokona ich remontów.

Podpisanie umowy na wykonanie kolejnego odcinka ścieżki.

W niedługiej perspektywie ścieżka rowerowa połączy Ścinawę z Prochowicami – prace projektowe dotyczące odcinka o długości około 5,5 kilometra, już na terenie sąsiedniej gminy, właśnie się rozpoczęły. Niebawem oba samorządy mają podpisać porozumienie w sprawie tej turystycznej i proekologicznej inwestycji.

Przypominamy, że pod koniec 2018 roku do użytku została oddana pierwsza część ścieżki rowerowej w ciągu przebudowanej ulicy Legnickiej, wydłużona do nieczynnego przejazdu kolejowego na drodze w kierunku Ręszowa. Łącznie w pasie powiatówki wybudowano wówczas około 2 kilometrów oświetlonej trasy dla cyklistów. W bieżącym roku, do dyspozycji miłośników jednośladów, będzie koleje 9 kilometrów, przebiegającej przez malownicze tereny i lasy, ścieżki rowerowej.

– Rozwijając cały projekt współpracujemy z burmistrz Alicją Sielicką, Prochowice widzą potencjał tego przedsięwzięcia. Oprócz połączenia ekologiczną i naprawdę malowniczą trasą naszych dwóch miast docelowo, myślimy również o dotarciu z Prochowic do Rogowa Legnickiego i przez most na Odrze do samego Lubiąża po drugiej stronie rzeki, a więc do niezwykłej atrakcji jaką jest znajdujący się tam pocysterski klasztor. Chcemy powiązać drogę rowerową z ofertą żeglowania po Odrze, co w przyszłości ma stanowić atrakcyjną ofertę turystyki weekendowej. W nasze plany włączył się także samorząd Wołowa i burmistrz Dariusz Chmura, wszyscy współpracujemy przy realizacji tego przedsięwzięcia w ramach Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna – wyjaśnia burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Galeria zdjęć inwestycji: