Popularna jeszcze przed oddaniem do użytku (FOTO)

Dobiegają końca prace przy budowie ścieżki rowerowej trasą dawnej linii kolejowej do Prochowic/Legnicy. 9-kilometrowy odcinek został już wyasfaltowany i częściowo zaopatrzony w oznakowanie pionowe. Aktualnie wykonawca inwestycji, Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego z Głogowa, finalizuje remonty dwóch mostków w okolicach miejscowości Sitno. Niebawem wymalowane zostanie oznakowanie poziome oraz zamontowane specjalne słupki ograniczające wjazd na ścieżkę w miejscach, gdzie krzyżuje się ona z drogami dla samochodów. Dopiero wówczas obiekt zgłoszony będzie do odbioru, aby następnie mógł formalnie zostać przekazany do użytkowania. Mimo, że jest to nadal plac budowy, już teraz trasa rowerowa staje się popularna w regionie i prezentuje się świetnie, biegnie przez piękne miejsca, a obudzona przez wiosnę przyroda dodaje jej uroku!

Ścinawska ścieżka rowerowa, to około 11 kilometrów świetnie przygotowanej trasy, idealnej do aktywnego wypoczynku. Droga dla cyklistów biegnie wzdłuż ulicy Legnickiej, później przenosi się na nieczynną linię kolejową, aż do granicy gminy. Obecnie kończy się za Wielowsią, ale w niedługiej perspektywie zostanie wydłużona o kolejne 5 kilometrów i połączy Ścinawę z Prochowicami. Na początku tego roku rozpoczęły się prace projektowe dla odcinka zlokalizowanego już na obszarze sąsiedniego samorządu.

Ścieżka robi wrażenie, ale nie została jeszcze ukończona, dlatego osobom, które z niej korzystają przypominamy, że robią to na własną odpowiedzialność. Jednocześnie zaznaczamy, że na trasie rowerowej zakazuje się ruchu pojazdów zmechanizowanych, samochodów, motocykli, quadów itp.

Dostajemy bardzo dużo sygnałów, że projekt zyskał aprobatę w oczach mieszkańców, których ścieżka motywuje do aktywnego spędzania wolnego czasu. Droga spodobała się nie tylko osobom z gminy Ścinawa, ale ciepło wypowiadają się o niej miłośnicy rowerowych wycieczek z Prochowic, Rawicza czy Lubina, którzy relacjonują i deklarują swoje przyjazdy, informując o tym w mediach społecznościowych.

Ścieżka rowerowa przebiegająca przez teren naszej gminy to fragment szerszego projektu turystycznego, roboczo nazwanego „rowerowymi dopływami Odry”, czy też „pętlami odrzańskimi”. Istniejące i powstające trasy dla miłośników dwóch kółek mają komunikować aktualnie projektowane przystanie oraz porty, np. w Ścinawie, Lubiążu, Brzegu Dolnym, ale również kolejowe i drogowe węzły. Przy tym przedsięwzięciu, już od jakiegoś czasu, współpracują nadodrzańskie gminy zintegrowane w Stowarzyszeniu „Rzeczpospolita Samorządna”, ich działania w tym zakresie wspiera również „Kraina Łęgów Odrzańskich”.

Jeśli jeszcze ktoś nie jest przekonany do idei ścieżki rowerowej, to zapraszamy do wirtualnej przejażdżki…