Ścinawa nie utraci bezpłatnego połączenia z Lubinem!

Od 21 lipca br. to wrocławska spółka Dolnośląskie Linie Autobusowe realizowała będzie połączenia na trasie Ścinawa–Lubin–Ścinawa. Powiat Lubiński, dotychczasowy organizator komunikacji zbiorowej na wyżej wymienionej trasie, zgodnie ze wcześniejszymi pisemnymi zapowiedziami zawiesił funkcjonowanie linii 112. Ostatni raz autobusy lubińskiego PKS pojadą we wtorek 20 lipca. Następnego dnia, już nie żółte, lecz białe i oznaczone numerem 512, autobusy nowego przewoźnika pojadą dokładnie tą samą trasą, z wykorzystaniem tych samych przystanków i według dotychczasowego rozkładu jazdy, tak jak dla linii 112. Jednak od samego początku odczuwalna będzie korzyść dla podróżujących, albowiem wszystkie kursy obsługiwały będą duże, niskopodłogowe i klimatyzowane autobusy, a obecnie do przejazdu z Lubina do Ścinawy o 18.39 z Pętli KGHM podstawiany jest nieduży bus. To nie koniec dobrych informacji, nowy przewoźnik czeka obecnie na akceptację skorygowanego rozkładu jazdy, w którym dojdzie do jednej istotnej zmiany: pojawi się dodatkowy, wieczorny kurs, tak wyczekiwany przez pasażerów. Rolę organizatora komunikacji na trasie Ścinawa–Lubin–Ścinawa przejmie ścinawski samorząd, który na mocy zawartego z Gminą Lubin porozumienia będzie bezpośrednio nadzorował nową linię autobusową 512, co ważne zapłaci za nią znacznie mniej.

Starostwo wcześniej wiedziało o opisanych wyżej zmianach, niż jest to obecnie komunikowane. Dolnośląskie Linie Autobusowe z dniem 9 lipca br. uzyskały zezwolenie na wykonywanie regularnego przewozu osób w ramach linii 512: Ścinawa–Lubin–Ścinawa wydane przez… starostę lubińskiego. Wcześniej powiat wydał również zgodę dla spółki DLA na korzystanie z przystanków położonych w pasach dróg przez niego zarządzanych. Ponadto burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła, od przynajmniej kilku tygodni, zapowiadał i rozmawiał ze starostą Adamem Myrdą, że ze względów ekonomicznych, mając znacznie tańszą ofertę przewoźnika z Wrocławia, nie zamierza płacić coraz większych kwot dotacji do powiatu na funkcjonowanie linii 112. Różnica jest niebagatelna, patrząc na ofertę PKS w Lubinie dla powiatu na wariant „A” pojazdu, czyli największego autobusu, to cena za jeden wozokilometr wynosi 8,79 zł brutto, a w ofercie Dolnośląskich Linii Autobusowych dla ścinawskiego samorządu, na ten sam duży autobus, cena za jeden wozokilometr kształtuje się na poziomie 5,73 zł brutto. Na zmianie w zakresie organizatora i przewoźnika, tylko do końca roku Gmina Ścinawa zaoszczędzi około 300 tys. zł, ponadto, jako organizator transportu zbiorowego, ma szansę uzyskać dofinansowanie z Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Nowy przewoźnik zagwarantował Gminie Ścinawa realizowanie regularnego przewozu osób na najwyższym poziomie. Pasażerowie linii 512 podróżowali będą nowymi autobusami marki Mercedes. W pojazdach do dyspozycji podróżujących będzie 27 miejsc siedzących, 69 stojących i 1 dedykowane osobie niepełnosprawnej. Na pokładzie zamontowano dodatkowe filtry, które obniżają ryzyko zarażenia się chorobami wirusowymi. Pojazdy są oczywiście niskopodłogowe i klimatyzowane, posiadają również stacje ładowania USB do tabletów i smartfonów oraz elektroniczne wyświetlacze wewnętrzne i zewnętrze, jako interfejsy do komunikowania się z pasażerami.

Autobusy będą białe, w specjalny sposób oznakowane, wskazujące organizatorów przejazdów oraz podkreślające fakt, że komunikacja jest bezpłatna.

O ważnych dla podróżnych zmianach będziemy informowali na bieżąco. Życzymy przyjemnej podróży!

 

Foto: Dolnośląskie Linie Autobusowe