Oddali hołd Sybirakom

Światowy Dzień Sybiraka przypada w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r. Tego dnia w całej Polsce wspominane są losy zesłanych na Syberię. To szczególna data dla Sybiraków oraz Kresowian, jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.

W 78. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę mieszkańcy gminy Ścinawa oddali hołd tym, którzy cierpieli na Nieludzkiej Ziemi.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęto od mszy odprawionej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie w intencji zmarłych na Syberii Polaków oraz za zdrowie żyjących zesłańców i ich rodzin.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Związku Sybiraków ze Ścinawy oraz Legnicy z Józefem Budrewiczem i Wandą Puchałą na czele. Nie mogło zabraknąć ścinawskich władz: burmistrza Krystiana Kosztyły, przewodniczącego rady Marka Szopy i miejscowych radnych. Obecni byli także: szefowa rady powiatu Jadwiga Musiał, dyrektor Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie Kamila Grabka-Levin, kierownik ścinawskiego MGOPS Jolanta Szymczyk, komendant komisariatu policji Janusz Światowski, prezes Związku Gminnego OSP RP w Ścinawie Stanisław Świerżewski oraz delegacje szkół i innych jednostek organizacyjnych gminy.

Po nabożeństwie wszyscy udali się na cmentarz pod pomnik sybiracki, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Liczne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod obeliskiem upamiętniającym ofiary totalitaryzmu sowieckiego. Był to również czas na okolicznościowe przemówienia.

Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście w towarzystwie najbliższych udali się na uroczysty obiad do sali widowiskowej CTiK. Był tort, muzyka oraz okazja do wspomnień i rozmów.

Tego samego dnia delegacja ścinawskich samorządowców, na czele z wiceprzewodniczącą Moniką Żogalską uczestniczyła także w powiatowych obchodach Dnia Sybiraka w Lubinie.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”57″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”0″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]