Przypomną o Popiełuszce

W niedzielę do Parszowic przyjadą wierni z całego regionu, żeby uczcić rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Parafianie zapraszają wszystkich mieszkańców powiatu lubińskiego na mszę, koncert i poczęstunek.

Kiedy 44 lata temu ksiądz Popiełuszko odprawiał w Parszowicach jedną ze swoich pierwszych mszy po otrzymaniu święceń kapłańskich, nikt nie myślał, że ma przed sobą przyszłego męczennika i świętego. Msza była wyjątkowo uroczysta, koncelebrowana, z recytowanymi przez dzieci wierszykami na cześć młodych księży. Dziś o wydarzeniu sprzed lat przypominają pamiątkowe tablice w kościele w Parszowicach.

Tegoroczne obchody rozpoczną się w kościele pw. Świętej Rodziny wspomnieniem o ks. Popiełuszce. Opowie o nim przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie, o godzinie 14, odprawiona zostanie msza św. Po niej będzie można wysłuchać koncertu kapeli góralskiej Janicki z Czarnego Boru oraz ucałować relikwie, które przekazał parafii arcybiskup Kazimierz Nycz w 2010 roku na prośbę ówczesnego proboszcza Wielowsi oraz przewodniczącego miedziowej Solidarności, której bł. Jerzy Popiełuszko oficjalnie patronuje. Przygotowana zostanie również wystawa plastyczna i fotograficzna poświęcona życiu księdza Jerzego.

– Na uczestników uroczystości czekają także inne atrakcje, m.in. okazjonalny kalendarz jako pamiątka z uroczystości, poczęstunek oraz wspólne zdjęcie. Nie zabraknie też innych stoisk, swój udział zapowiedziała Fundacja Przystań ze Ścinawy, a specjalnie dla dzieci pojawią się okoliczni kramarze – informują organizatorzy.

Do wspólnego świętowania zaprasza proboszcz Grzegorz Ropiak wraz z parafianami.

Można do Parszowic dotrzeć też w niecodzienny sposób: grupa biegaczy z KS Start Ścinawa na to wydarzenie wyruszy ze Ścinawy, natomiast pieszo i na rowerach dotrą do Parszowic członkowie Stowarzyszenia Wędrowiec z Lubina. 15-kilometrowa trasa prowadzi z Lubina przez Niemstów. Można się przyłączyć. Szczegóły na stronie internetowej Stowarzyszenia Wędrowiec.

Więcej na temat uroczystości w Parszowicach można znaleźć na plakacie poniżej.