Sport

Niedziela z rugby

W niedzielne przedpołudnie, 22 października br. pomimo deszczowej aury na ścinawski stadion zawitali rugbiści. W zawodach wzięły udział następujące zespoły: Miedziowi Lubin, Wataha Zielona Góra, Husar Bolesławiec oraz Wariors Nowogrodziec.

– Rugby cieszy się w naszym regionie coraz większą popularnością, dlatego przyjechaliśmy do Ścinawy, by pokazać tę dyscyplinę sportu- mówią organizatorzy.
Wszystkie odmiany rugby łączy kilka cech wspólnych. Jest to gra zespołowa, kontaktowa, rozgrywana głównie na prostokątnym boisku, zakończonym z obu stron bramką w kształcie litery H i za nią polem punktowym. Celem gry jest zdobycie większej ilości punktów, które uzyskuje się poprzez przyłożenia (położenie piłki na polu punktowym przeciwnika) lub kopnięcia na bramkę, które można wykonać z gry (tzw. drop gol), w ramach rzutu karnego, bądź w ramach podwyższenia (dodatkowego kopnięcia, jakie otrzymuje drużyna po zdobyciu przyłożenia). Piłką, mającą owalny kształt, można grać zarówno nogą, jak i ręką. Podania ręką można wykonywać jedynie do tyłu. Dopuszczalne jest szarżowanie na zawodnika posiadającego piłkę w sposób nie zagrażający jego zdrowiu, tj. zakazane są kopnięcia, ciosy, przerzucanie, atak powyżej barków. Cechą charakterystyczną są formacje, mające własne, dodatkowe zestawy przepisów, jak np. młyn.

Do Ścinawy zjechała blisko setka młodych zawodników rugby, którzy rozegrali mecze w kategoriach: młodzik, żak i mini żak. Po bardzo zaciętych i wyrównanych pojedynkach najlepsi, w poszczególnych kategoriach, okazali się:

  1. kategoria mini żak: 1 miejsce- Wataha Zielona Góra, 2- Husar Bolesławiec, 3- Wariors Nowogrodziec;
  2. kategoria żak: 1 miejsce- Miedziowi Lubin, 2- Wataha Zielona Góra, 3- Husar Bolesławiec, 4- Wariors Nowogrodziec;
  3. kategoria młodzik: 1 miejsce- Husar Bolesławiec, 2- Miedziowi Lubin, 3- Wariors Nowogrodziec, za podium znalazła się drużyna Barbarians.

Na zakończenie sportowych zmagań na wszystkich zawodników czekał ciepły poczęstunek oraz napoje. Wręczono także puchary oraz pamiątkowe dyplomy.