Ścinawa

Zamontowali w rynku pyłomierz

W dniu wczorajszym na łączniku pomiędzy ścinawskim ratuszem, a zabytkową wieżą, zamontowano pyłomierz, który przez najbliższe dni będzie badał jakość powietrza w naszym mieście.

Urządzenie pomiarowe w Ścinawie, w odpowiedzi na zgłoszenia zaniepokojonych mieszkańców z terenu województwa dolnośląskiego, w tym także i ścinawian oraz w wyniku starań burmistrza Krystiana Kosztyły zainstalował Instytut Rozwoju Terytorialnego oraz Dolnośląski Alarm Smogowy, akcję promuje i nagłaśnia Radio Wrocław. Analizator do naszego miasta przyjechał z Czarnego Boru.

– Większość budynków w Ścinawie opalana jest piecami węglowymi, mamy świadomość, że do palenisk trafiają paliwa różnej jakości, a często zapewne i śmieci, uciążliwe pyły i zapachy dają się we znaki szczególnie w sezonie grzewczym, właśnie dlatego budowę gazociągu i udostępnienie tego medium mieszkańcom traktujemy jako priorytet, niedługo o przyszłorocznej gazyfikacji poinformujemy nieco szerzej- mówi burmistrz Kosztyła. – Poza tym zamierzamy rozpocząć działania edukacyjne związane z ograniczaniem tzw. niskiej emisji, już dzisiaj zapraszam wszystkich zainteresowanych na specjalną konferencję, która odbędzie się w sali widowiskowej CTiK w Ścinawie, we wtorek, 5 grudnia br. o godz. 17:00, tam też podsumujemy prowadzone właśnie badania – dodaje szef gminy.

– Widząc problemy jakie odnotowujemy z segregacją śmieci to niestety możemy przypuszczać, iż jest zagrożenie, że w piecach mieszkańców naszej gminy nie jest palony tylko i wyłącznie dobrej jakości węgiel, ale także różne inne rzeczy, które po prostu dadzą się spalić – mówi Przemysław Linda kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim urzędzie.

Około południa w wozie satelitarnym na temat zainstalowanego pyłomierza Andrzej Andrzejwski z Radia Wrocław rozmawiał z Radosławem Lesisz z Instytutu Rozwoju Terytorialnego działającego przy urzędzie marszałkowskim.

– Teraz wyniki są na granicy normy, ale największe przekroczenia są notowane wieczorem i nad ranem, musimy śledzić analizator- mówił Radosław Lesisz na antenie Radia Wrocław.

Wczoraj w godzinach pomiędzy 17:00, a 21:00 pyłomierz wahał się pomiędzy 400-499 ug/m3- co oznacza ośmiokrotne przekroczenie normy. W godzinach porannych wyniki już nie są takie wysokie, a pomimo tego są przekroczone. O 7:00 rano odnotowaliśmy 86 ug/m3, a jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dopuszczalny wynik to 50 ug/m3.

Aktualne pomiary dotyczący Ścinawy możemy znaleźć pod linkiem: https://thingspeak.com/channels/334846.

Ostateczne wyniki poznamy kilka dni po zakończeniu badań, zostaną one także zaprezentowane na wspomnianej wyżej konferencji.

Relację z wczorajszej wizyty ekipy Radia Wrocław można zobaczyć na: www.radiowroclaw.pl