Wędkarze wracają nad Odrę

Porozumienie dolnośląskie reaktywowane! Wędkarze z okręgów legnickiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego mogą już łowić niemal w całym województwie bez dodatkowych opłat.

Przypomnijmy, Polski Związek Wędkarski podzielony jest na okręgi, których kształt zmieniał się wraz z kolejnymi reformami podziału administracyjnego. W ich ramach funkcjonują koła PZW, których w naszym powiecie jest 8. Na podstawie jednego statutu działają w kraju 44 okręgi PZW. Cztery z nich: wrocławski, legnicki, jeleniogórski, wałbrzyski w 2009 roku zawarły tzw. porozumienie dolnośląskie, dzięki któremu wędkarze mogli łowić na wodach całego województwa bez płacenia dodatkowych składek. W 2015 r. Wrocław, motywując to wynikiem finansowym, porozumienia z dolnośląskimi okręgami nie przedłużył i za wędkowanie na Odrze czy popularnych zbiornikach jak np. Mietków trzeba było dodatkowo zapłacić 70 zł. To spowodowało, że wielu wędkarzy przeniosło się – przynajmniej na papierze – do innych okręgów. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W tym roku porozumienie przywrócono, choć nie w całości – nie dotyczy okręgu jeleniogórskiego. Na podstawie składki wniesionej w swoim macierzystym okręgu nasi wędkarze znów mogą łowić na wodach okręgów sąsiadujących: wrocławskiego i wałbrzyskiego. Trwają negocjacje z kolejnymi okręgami.

– W końcu się dogadali, to przecież był absurd – cieszą się wędkarze z gmin powiatu lubińskiego, którzy, choć mieszkają tuż nad Odrą, w poprzednionych latach musieli dodatkowo płacić za możliwość wędkowania na niej.

Składka członkowska w tym roku wynosi 86 zł. Na ulgę mogą liczyć m.in. dzieci, kobiety i seniorzy. W cenie składki zawarte jest również ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, które obejmuje każdego wędkarza od momentu opłaty składek aż do 31 grudnia 2018 roku, także na wypadek zawału i udaru mózgu. Członkowie Honorowi Związku zwolnieni są w tych okręgach z wnoszenia składek.

Źródlo: Lubin.pl