Zachęcają młodzież do wyjścia z domów

Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie – lider projektu Julia Lachowicz, Aleksandra Brycka, Małgorzata Midziak, Aleksandra Koptyńska oraz Marianna Krasoń biorą udział w projekcie „TeEvents”. Nazwa pochodzi od słów „teen” – nastolatek oraz „events” – eventy, wydarzenia, co w skrócie opisuje działania tej grupy.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” polegającej na stworzeniu własnego projektu, którego zadaniem jest rozwiązanie jakiegoś problemu społecznego. Problem jaki wybrały uczennice, to brak wydarzeń skierowanych do młodzieży w Lubinie i okolicach oraz to, że młodzi ludzie coraz częściej spędzają całe dnie przed ekranami komputerów. Chcą temu zapobiec organizując własne wydarzenia, bo kto inny jak sami nastolatkowie, wie czego im najbardziej potrzeba.

– Zorganizowanie takiego wydarzenia nie jest tak łatwe, jak sobie wyobrażałyśmy – mówi liderka projektu. – Potrzebne jest miejsce, gdzie taki event się odbędzie, sponsorów, którzy pomogą materialnie w przeprowadzeniu wydarzenia, mnóstwo papierkowej roboty – dopowiada.

Ale to nie zraziło młodych dziewczyn. Pierwsze wydarzenie, jakie zorganizowały były to rozgrywki w gry planszowe, które odbyły się w siedzibie liceum. – Chciałyśmy zacząć od czegoś łatwego, aby powoli oswoić się z całą organizacją – opowiada Julia Lachowicz. – Gry, które wykorzystałyśmy podczas eventu, zebrałyśmy od uczniów I LO, a po skończonych rozgrywkach, oddałyśmy do Domu Dziecka w Lubinie – mówi Julia.

Póżniej było już tylko łatwiej. Kolejnym wydarzeniem był Food Truck Show, który odbył się w Lubinie. Uczennice pomagały w organizacji – roznosząc balony, przeprowadzając ankiety czy pomagając w przeprowadzaniu konkurencji wraz z I Love Burger.

W międzyczasie zorganizowały również trzy konkursy na Facebooku, które zachęcały młodzież do wyjścia z domu i skorzystania z miejscowych atrakcji. Przeprowadziły wykłady w Szkole Podstawowej Nr 14 im. gen. broni Stanisława Maczka w Lubinie na temat Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, działalności projektu, gdzie udzielały cenne porady z zakresu organizacji eventu.

Ostatnim wydarzeniem było „Kino pod Gwiazdami” w Ośrodku Kultury „Wzgórze Zamkowe”. – Przygotowałyśmy wiele atrakcji dla dzieci, m.in. dmuchana zjeżdżalnia, bańki mydlane oraz kącik artystyczny – mówi jedna z uczennic biorąca udział w projekcie. – Dla młodzieży oraz dorosłych przygotowałyśmy film pod tytułem „Śmietanka towarzyska” w reżyserii Woody’ego Allena, wstęp był wolny, zapewniono także darmowy poczęstunek i wodę dla każdego uczestnika – dodaje.

Działamy również na Facebooku i Instagramie, gdzie zamieszczamy fotorelacje z naszych wydarzeń oraz na bieżąco informujemy naszych obserwujących o postępach projektu.