AktualnośćiGmina Ścinawa

Noc świętojańska w Dziewinie

Stowarzyszenie „Aktywny Dziewin” w ramach projektu „W kręgu tradycji i kultury” w sobotę, 23 czerwca zorganizowało noc świętojańską w Dziewinie.

Podczas spotkania na terenie Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej zorganizowane zostały warsztaty bibułkarskie, malarskie oraz plecenia wianków świętojańskich z naturalnych kwiatów i ziół. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem zwłaszcza, że brały w nich udział całe rodziny.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie ze ścinawskim pszczelarzem Midziem Wdowiakiem połączone z degustacją miodu.

Wiele emocji wzbudziły również konkursy na najpiękniejszy wianek świętojański oraz wybory miss i mistera Nocy Świętojańskiej w kategoriach dla najmłodszych i dorosłych. Emocji było co niemiara i jury miało duży problem z rozstrzygnięciem konkursów, dlatego przyznano kilka równorzędnych zwycięstw. W konkursie na najpiękniejszy wianek w początkowej fazie wszystkie prace otrzymały taką samą liczbę punktów, musiały być zarządzone dodatkowe obrady sędziów. Zwycięzcy oraz uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Żeby tradycji stało się zadość po ogłoszeniu wyników barwny orszak świętojański udał się nad Jezioro Napoleona, gdzie puszczano na wodę wianki.

Zabawy i tańce przy ognisku trwały do białego rana. O to żeby żołądki uczestników były pełne, zadbały panie i panowie ze Stowarzyszenia „Aktywny Dziewin”, przygotowując specjalnie na tę okazję kapuśniak świętojański. Na noc świętojańską do Dziewina przybyli mieszkańcy Lubina, Ścinawy, Prochowic oraz okolicznych wsi.

Projekt współfinansowany był przez gminę Ścinawa w ramach współpracy JST z NGO, a patronat honorowy nad imprezą objął burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. Partnerem projektu było Centrum Kultury i Turystyki w Ścinawie.

AUTOR i FOT. Stowarzyszenie „Aktywny Dziewin”