Ścinawa umie się bawić- BLUES dzień I

Zwykło się mówić, że muzyka łagodzi obyczaje i jednoczy pokolenia. Za nami XI festiwal Ścinawski Blues nad Odrą, a więc największa impreza kulturalna dla mieszkańców gminy, ale również bardzo ważne wydarzenie dla fanów gatunku z całej Polski. – Dziękuję wszystkim za doskonałą zabawę, wspaniałym wykonawcom za wrażenia artystyczne, których nam dostarczyli. Organizatorom za zapał do pracy, bo kolejny raz zmierzyli się z wymagającym przedsięwzięciem i doskonale sobie poradzili. Wreszcie dziękuję wszystkim gościom, którzy bawili się z nami w porcie, bo właśnie dla nich zagraliśmy bluesa i zapewne jeszcze go dla nich zagramy! – zapewnia burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Formalnie impreza rozpoczęła się w piątek, jednak już w czwartek czuć było jej atmosferę. Uliczkami Ścinawy jeździli motocykliści, goście honorowi Ścinawskiego Bluesa nad Odrą. Warkot ich maszyn dodaje charakteru tej muzyce, a obecność to nie lada gratka również dla najmłodszych uczestników festiwalu i fanów motoryzacji. Zresztą zlot w Ścinawie to dla motocyklistów obowiązkowy punkt w sezonie. Tego dnia również w porcie było ruchliwiej niż zwykle, bo organizatorzy uwijali się jak w ukropie, by zagwarantować wszystkim należytą obsługę i komfortowe warunki do zabawy.

W piątek imprezę otworzyli Darek „Daro” Łach oraz burmistrz Krystian Kosztyła. Ścinawski Blues nad Odrą rozpoczął się od przesłuchań zespołów amatorskich. Jednak jak się okazało, kapele amatorskie były tylko z nazwy, bo wykonawcy prezentowali bardzo wysoki poziom. Zresztą organizatorzy, zadbali również o to, by na scenie nie pojawił się nikt przypadkowy. W drodze eliminacji wyłonili pięć zespołów, które zaprosili do zmagań. Zwyciężył C Major Seven, ale wygranymi mogą czuć się wszyscy uczestnicy konkursu, ponieważ rozkołysali i wprowadzili publiczność w dobry nastrój jako pierwsi. Jury przyznało także nagrody indywidualne: Sebastian Matłok z zespołu Ktoś Gdzieś Kiedyś Coś uznany został najlepszą harmonijką ustną przeglądu, zaś Michał Szmigielski z zespołu Blues Perspective Band zwyciężył w kategorii- najlepszy pianista festiwalu.

Piątkowe granie zakończył występ ubiegłorocznego zwycięzcy amatorskich przesłuchań- George Dyer Band, oraz koncert Nocnej Zmiany Bluesa, czyli zespołu o ogólnopolskiej renomie.

Autor: Zygmunt Kogut
Foto: Przemysław Kulak – CTiK w Ścinawie