AktualnośćiNewsŚcinawa

Powoli wynurza się… parking (FOTO)

Trwają prace budowlane przy parkingu w bezpośrednim sąsiedztwie ścinawskiego portu. Aktualnie do góry pnie się mur oporowy, odgradzający dodatkowo inwestycję od gminnej drogi- fragmentu ulicy Wołowskiej, która także zostanie na tym odcinku zmodernizowana. Wykonawca dokłada wszelkich starań, by w przyszłości parking nie tylko służył mieszkańcom i odwiedzającym port, czy też pobliski stadion sportowy, ale dodatkowo cieszył oko. Wiele czasu zajął budowlańcom wybór odcienia samego betonu, mur ma przecież imitować burty statku.

– Konstrukcja okrętu jest wykonana z najwyższej jakości betonu architektonicznego – chwali Mateusz Chamski, prokurent spółki wykonującej inwestycję. Budowlańcy zauważają, że wiele rozwiązań i działań dedykowanych jest tylko temu konkretnemu projektowi, choćby szalunki dziobu okrętu, które zostaną wykorzystane jedynie do budowy ścinawskiego PARK & RIDE. Aktualnie prace prowadzone są w osi parkingu, przy lewej burcie oraz dziobie okrętu, przyległej do drogi gminnej. Niebawem ekipa budowlana przeniesie się na prawą burtę, w pobliże drogi krajowej. – Dopinane są wszelkie formalności, uprawniające nas do rozpoczęcia tam prac- tłumaczy współwłaściciel firmy.

Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane Sp. z o.o. z Wrocławia, a planowany czas jej realizacji, to koniec października br. Wówczas na dziobie statku stanie przeniesiony z rynku, wyremontowany czołg.

Przypominamy, że przedsięwzięcie jest możliwe dzięki wsparciu i przychylności zarządu województwa, a szczególnie marszałka Cezarego Przybylskiego. Na ten konkretny projekt ścinawski samorząd pozyskał 6.420.000 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

– Większość naszych inwestycji finansowanych jest ze źródeł zewnętrznych, a główną sumę stanowią dotacje unijne. Staramy się poprawiać komfort życia mieszkańców i sięgać po wsparcie tam gdzie jest to tylko możliwe. Przypomnę, że od 2015 roku pozyskaliśmy aż 85 mln zł, to więcej niż np. Głogów czy Legnica. Pieniądze przeznaczane są m.in. na kanalizację, budowę oraz remonty dróg, strefę gospodarczą i wiele innych- wylicza burmistrz Krystian Kosztyła.