AktualnośćiŚcinawa

PAŁACYK wypiękniał (FOTO)

Dobiegają końca prowadzone od roku prace remontowo-budowlane w ścinawskim PAŁACYKU. Obiekt pełnił będzie funkcję szkolnego schroniska młodzieżowego oraz poszerzy ofertę Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej dla obszaru Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (ROEE-LGOM). W modernizowanym, zabytkowym budynku wykorzystano technologie chroniące środowisko. W schronisku powstaną nowe miejsca pracy.

Już z zewnątrz obiekt robi wrażenie. W oczy rzucają się: nowa elewacja, stolarka okienna i drzwiowa, zmodernizowany dach czy winda dedykowana m.in. osobom niepełnosprawnym. Pięknieje również sam teren wokół przyszłego schroniska, co zwiastuje, że faktycznie niebawem PAŁACYK zostanie znów oddany do użytku.

– Obecnie trwają prace wykończeniowe, po gruntownym remoncie i przebudowie całego budynku wyposażane są pokoje, biura, sanitariaty. Obiekt bez wątpienia odzyskuje swój dawny blask- tłumaczy Przemysław Linda, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim magistracie. – Wprowadzonych został szereg udogodnień i nowoczesnych rozwiązań, przystosowaliśmy obiekt dla potrzeb osób niepełnosprawnych – uzupełnia kierownik.

PAŁACYK, budynek tak charakterystyczny dla Ścinawy, będzie służył kolejnym pokoleniom. Schronisko będzie odrębną jednostką budżetową, placówką oświatowo-wychowawczą utrzymywaną m.in. z subwencji przekazywanej przez Ministerstwo Oświaty oraz z opłat za noclegi, powinno się samofinansować, bez dodatkowego wsparcia gminy. Po oddaniu go do użytku, ROEE, prowadzony aktualnie przez Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie oraz funkcjonujący obecnie głównie na bazie obiekt w Dziewinie, poszerzy swoją ofertę o pobyty kilkudniowe. W PAŁACYKU do dyspozycji będzie blisko 70 miejsc noclegowych, budynek zostanie przystosowany także do potrzeb tzw. domu pracy twórczej.

Przypomnijmy, że na realizację przedmiotowego przedsięwzięcia ścinawski samorząd otrzymał dotację unijną w kwocie ponad 2,8 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.