AktualnośćiPozostałe

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego, obchody w Lubinie

Dziś przypada 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. O wszystkich tragicznych wydarzeniach z tego okresu należy pamiętać, wspominać, a przede wszystkim zadbać, by nigdy więcej się nie powtórzyły. Wszystkich mieszkańców powiatu lubińskiego do udziału w uroczystych obchodach zaprasza starosta Adam Myrda.

– To zdarzyło się naprawdę – dodaje starosta Adam Myrda. – Lubin był jednym z miejsc, gdzie stosowano najwięcej represji. Więziono wielu ludzi. Najtragiczniejszym wydarzeniem tego okresu na naszym terenie była Zbrodnia Lubińska. Zamordowano wtedy niewinnych ludzi. O tym po prostu nie można i nie da się zapomnieć. Co roku 13 grudnia spotykamy się pod pomnikiem „Solidarności”, żeby ocalić od zapomnienia te tragiczne wydarzenia, żeby nigdy więcej nie wydarzyły się one w Polsce – mówi.

Jak co roku, uroczystości 13 grudnia rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie o godzinie 18. Po mszy wszyscy przejdą pod pomnik Pamięci Ofiar Lubina ‘82 na Wzgórze Zamkowe, gdzie złożone zostaną kwiaty.

W obchodach jak zawsze wezmą udział funkcjonariusze z Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu lubińskiego, którzy pomogą w organizacji uroczystości. Organizatorzy przygotowali też zupełnie nową oprawę tego wydarzenia. Zapraszają wszystkich mieszkańców do przyjścia pod pomnik.

Źródło: lubin.pl