AktualnośćiGmina Ścinawa

Miasto ludzi o otwartych sercach (FOTO)

13 stycznia był dla ścinawian i ich gości szczególny, bo w naszym mieście obchodziliśmy najprawdziwszy dzień dobroczynności! Od rana na ulicach kwestowali wolontariusze w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym roku pod hasłem: „POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE”. Tego samego dnia, w miejscowym kościele zorganizowany został V koncert kolęd „Ścinawski Anioł Dobroczynności”, połączony ze zbiórką pieniędzy na leczenie mieszkanki naszej gminy – pani Elżbiety Dolaty. Tradycyjnie impreza dostarczyła wielu wzruszeń i pozytywnych emocji, jednoczenie potwierdziła, że Ścinawa to miasto ludzi wrażliwych i pomocnych.

„Ścinawski Anioł Dobroczynności” to impreza cykliczna, która skupia ludzi chcących się angażować w pomaganie potrzebującym. W trakcie charytatywnego koncertu usłyszeliśmy najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu lokalnych grup i stowarzyszeń. Imprezę swoją obecnością uświetniła sopranistka Liliana Iżyk, która kolejny raz oczarowała publiczność swoim niesamowitym głosem, wrażliwością i wdziękiem. Artyści występowali dla mieszkańców, przedstawicieli lokalnego samorządu oraz władz Starostwa Powiatowego w Lubinie.

– Idea koncertu jest jak najbardziej szczytna, bo spotykamy się, by pomagać mieszkańcom naszej gminy. Jestem wzruszony, gdy widzę, jak tego dnia wszyscy się angażują i mobilizują. Nie każdy posiada wokalny talent, niektórzy odczuwają lekką tremę przed publicznymi występami, ale przełamują bariery, by w ten sposób przyczynić się do czynienia dobra. Dlatego wszystkie występy są tak piękne – podsumowuje burmistrz Krystian Kosztyła.

Punktem kulminacyjnym koncertu było przyznanie „Ścinawskiego Anioła Dobroczynności” – tytułu, którym wyróżniane są osoby niosące bezinteresowną pomoc, angażujące się w życie lokalnej społeczności. W tym roku doceniono pracę Michała Lewandowskiego, trenera piłkarskiego i wychowawcy ścinawskiej młodzieży, który uczy współpracy oraz zasad fair play. Jego podopieczni nie tylko rozwijają swoje sportowe talenty, ale pozytywne wartości z piłkarskiego boiska przenoszą do codziennego życia.

– Jestem bardzo zaskoczony, nie spodziewałem się, że to ja zasłużyłem w tym roku na takie piękne wyróżnienie. Owszem staramy się wspólnie z żoną pomagać innym, ale dla nas nie ma w tym nic nadzwyczajnego, po prostu uważamy, że tak trzeba – mówił skromnie ścinawski anioł, Michał Lewandowski.

– Uważam, że nagroda trafiła w godne ręce. Sam, jako młody chłopak, miałem okazję współpracować z trenerem Lewandowskim. Nie tylko uczył nas grać w piłkę, ale wielokrotnie wpajał nam, że należy szanować każdego rywala na boisku. Sfaulowałeś? Podaj rękę i pomóż wstać! Pan Michał uczył też szacunku do pracy. Szczególnie ujmująca jest natomiast jego skromność, choć jako trener, a w przeszłości sportowiec, osiągnął sporo sukcesów – uzupełnił burmistrz Krystian Kosztyła.

Samego anioła, jak co roku, ufundowała urodzona w Ścinawie artystka Jolanta Szewczyk, która namalowała go na łupku. Obecnie autorka aniołów mieszka w Cieplicach, gdzie prowadzi galerię sztuki „Art-Mikon”.

Na leczenie i rehabilitację pani Elżbiety Dolaty udało się zebrać kwotę 4.527,36 zł.

Organizatorami koncertu w ścinawskim kościele byli: Stowarzyszenie Aktywnie dla Gminy Ścinawa, Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe „PAŁACYK”. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem burmistrza Ścinawy i przy współpracy z miejscową parafią.

Krótko po koncercie rozpoczął się ścinawski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W gimnazjum zaprezentowali się karatecy oraz tancerze, a wcześniej, w sali gimnastycznej szkoły podstawowej rozegrano turniej piłkarski. Licytowano przedmioty, na gości czekały słodkości i gorąca herbata. Sporym wzięciem cieszyły się orkiestrowy sklepik oraz stoisko z cukrową watą. Cały dochód zasilił oczywiście konto WOŚP. Po licytacjach i występach młodzieżowych grup rozpoczął się koncert zespołu Marcus Arent.

– Zebraliśmy ponad 15 tysięcy złotych, które zostały przekazane do banku. To rekord naszego sztabu, rok temu uzbieraliśmy o 2 tysiące złotych mniej. Ścinawa dobrze się bawiła i dołożyła swoją cegiełkę do planowanego miliarda złotych! – podsumowała akcję Lucyna Kozłowska, szefowa sztabu WOŚP w Ścinawie.

Zdjęcia z koncertu kolęd „Ścinawski Anioł Dobroczynności”:

Zdjęcia z finału WOŚP: