Powoli przekonujemy się do ŚRM

Minął tydzień od uruchomienia Ścinawskiego Roweru Miejskiego. Projekt zyskuje uznanie w oczach mieszkańców, przez te kilka dni w systemie zarejestrowało się i skorzystało z niego dokładnie 50 użytkowników. „Jednoślady” wypożyczono 95 razy, łączna ilość przejechanych dotychczas kilometrów to: 222,604, a rowerzyści poruszali się ze średnią prędkością 5,6 km/h. Użytkownicy nie tylko przekonują się do ŚRM, ale też uczą obsługi i zasad korzystania z systemu. Na oficjalnej stronie www.scinawa.pl zamieszczona została zakładka, która bezpośrednio odsyła do strony poświęconej projektowi.

W ramach ŚRM (Ścinawskiego Roweru Miejskiego) dostarczono i uruchomiono:
1. rowery z wyposażeniem (30 sztuk, w tym 3 przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych),
2. stojaki rowerowe (na 30 rowerów),
3. totemy informacyjne oznaczające stacje rowerowe (3 sztuki),
4. stronę internetową dedykowaną projektowi,
5. aplikację mobilną,
6. system informatyczny.

Jednoślady są łatwe do wypożyczenia, to rowery najnowszej (IV) generacji, dostosowane do potrzeb użytkowników, jednocześnie proste w obsłudze. Do wypożyczenia roweru niezbędny jest jednak smartfon z zainstalowaną darmową aplikacją ROOVEE. Rowery mają na stałe wmontowane GPS, dzięki takiemu rozwiązaniu operator wie gdzie aktualnie pojazd jest użytkowany.

Dotychczas do operatora projektu wpłynęła jedna reklamacja od użytkowniczki ŚRM, ale sytuacja została szybko wyjaśniona: – Projekt się rozwija, a użytkownicy uczą się zasad korzystania z rowerów. Pewna pani, która wypożyczyła rower wyjechała nim poza miasto i zamknęła jednoślad na posesji w Lasowicach, czyli nie w miejscu publicznym. System z automatu naliczył jej wysoką karę, bo uznał, że rower jest poza strefą i trzeba będzie dostarczyć go do stacji w Ścinawie. Użytkowniczka jednak się zreflektowała i zwróciła rower. Operator zdaje sobie sprawę, że początkowo może dochodzić do takich pomyłek, więc uznał reklamację. Dlatego warto odwiedzić stronę poświęconą projektowi i zapoznać się z zasadami, które szybko opanuje każdy użytkownik- tłumaczy Przemysław Linda, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim magistracie.

Zakładka na stronie www.scinawa.pl:

Bezpośredni link do strony ŚRM: https://scinawa.bike/.