„Wywal graty z chaty”- udana akcja ścinawskiego samorządu (FOTO)

Dobiega końca akcja zbiórki odpadów wielkogabarytowych w gminie Ścinawa. Zebrano łącznie ponad 86 ton śmieci! Zainteresowanie mieszkańców przerosło wcześniejsze szacunki organizatorów, bo zbiórka wydłużyła się aż o tydzień: – W ostatnich dniach pracowały 2 zespoły, by zdążyć przed świętami. Dziś odbieramy odpady od ostatnich mieszkańców, których z różnych przyczyn nie udało się wcześniej załadować- tłumaczy Aneta Gonera, z firmy AG-EKO, która zajmowała się zbiórką.

Ze wstępnych podsumowań wynika, że udział w akcji wzięło ponad 500 gospodarstw z gminy Ścinawa, a sama zbiórka spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców. Organizatorzy spodziewali się, że w tydzień wywiozą wszystkie wystawione odpady wielkogabarytowe, a dopiero dziś dokonują ostatnich poprawek.

– To były dwa bardzo pracowite tygodnie, a odpady odbieraliśmy najszybciej, jak się dało, również w weekend. W ostatnich dniach wysłana do pracy została jeszcze jedna grupa robotników, by zdążyć z odbiorem przed świętami. Spotykaliśmy się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony mieszkańców, co tylko potwierdza, jak zbiórka była potrzebna- informuje Aneta Gonera.
W samej Ścinawie zebrano ponad 20 ton odpadów wielkogabarytowych- głównie foteli i kanap. Najwięcej starych mebli wystawili pracownicy remontujący Dom dla Samotnych Matek z Dziećmi MARKOT w Ścinawie, prowadzony przez Stowarzyszenie MONAR.

W gospodarstwach indywidualnych o swoistym rekordzie można mówić w przypadku jednego z mieszkańców Przychowej, który jednorazowo oddał aż 1,5 tony odpadów!

– Tylko w 5 wsiach, a więc: Przychowej, Lasowicach, Buszkowicach, Tymowej i Dziesławiu zebrano aż 20 ton odpadów wielkogabarytowych. Dlatego też wszytko przedłużyło się o tydzień. W akcję sprzątania zaangażowała się firma AG-Eko Aneta Gonera, pracownicy urzędu, ale też mieszkańcy, którzy nawzajem pomagali sobie wynosić odpady, za co serdecznie im dziękuję. Mam też nadzieję, że w najbliższej przyszłości unikniemy problemów z podrzucaniem niepotrzebnych mebli w przypadkowe miejsca, zyska na tym krajobraz naszych miejscowości oraz zdrowie mieszkańców, dodam, że w przyszłości planujemy częściej organizować podobne przedsięwzięcia- puentuje burmistrz Krystian Kosztyła.

Foto: AG-EKO