AktualnośćiGmina Ścinawa

Stawiamy na edukację ekologiczną (FOTO)

Trwa rozbudowa Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Dziewinie. Zadanie jest jednym z elementów projektu pn. „Ochrona bioróżnorodności i udostępnienie zasobów przyrodniczych poprzez rozbudowę i doposażenie Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej (ROEE-LGOM) w Dziewinie”. Przedmiotowy projekt jest wieloaspektowy, obok samej rozbudowy obiektu w Dziewinie, uwzględnia on m.in. budowę i dostawę statku pasażerskiego na potrzeby prowadzonej z powodzeniem od kilku lat edukacji ekologicznej. Łączne wsparcie, które ścinawski samorząd pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 na realizację projektu wynosi 4.693.069,30 zł.

W ramach zleconego przez gminę zadania, rozbudowywany jest obecnie obiekt w Dziewinie, prace prowadzi firma „Architekton” Leszek Peljan Leszek Link s.j. z Głogowa. Powstaje nowa sala edukacyjna z autonomicznym wejściem, która zostanie wyposażona w stoły oraz krzesła. Wykorzystana jest dotychczasowa forma i kształt budynku, albowiem zadaszony taras stanie się docelowo przeszklonym, dodatkowym pomieszczeniem.

– Konsekwentnie stawiamy w naszej gminie na ekologię i edukację z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Projekt ROEE-LGOM cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających, dlatego wymaga rozbudowy i poszerzania oferty, a dzięki pozyskanym przez nas niemałym środkom finansowym udaje nam się to realizować. Dodam, że tylko w minionym roku placówkę odwiedziło ponad 3,5 tysiąca dzieci, uczniów szkół, m.in. z Wrocławia, Głogowa, czy Polkowic – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Warto podkreślić, że projekt pn. „Ochrona bioróżnorodności i udostępnienie zasobów przyrodniczych poprzez rozbudowę i doposażenie Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej (ROEE-LGOM) w Dziewinie” nie ogranicza się tylko do opisanej wyżej przebudowy obiektu. Kolejnym zadaniem będzie wykonanie dodatkowych stacji Ścinawskiego Roweru Miejskiego oraz zakup nowych jednośladów, w perspektywie jest również utworzenie nowej strony internetowej poświęconej edukacji ekologicznej w gminie Ścinawa. Samorząd zlecił także budowę i dostawę statku pasażerskiego, który służył będzie edukacji ekologicznej na rzece Odrze, a w weekendy oraz wakacje jednostka ma pełnić funkcje turystyczne. Więcej informacji o projekcie statku niebawem na łamach naszej strony internetowej.