AktualnośćiGmina Ścinawa

„Czyste Powietrze” w gminie Ścinawa!

Dolnośląskie samorządy włączają się w obsługę rządowego programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu mieszkańcy pozyskują pieniądze m.in. na wymianę pieców kopciuchów i ocieplanie domów. Gmina Ścinawa podpisała w tej sprawie porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, dokumenty parafowali: prezes zarządu Łukasz Kasztelowicz wraz ze swoim zastępcą Bartłomiejem Wiązowskim oraz burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. Od teraz punkt obsługujący program działał będzie w ścinawskim urzędzie, a mieszkańcy gminy nie będą musieli jeździć do legnickiego oddziału WFOŚiGW celem załatwiania formalności.

Od teraz w Urzędzie Miasta i Gminy Ścinawa będą udzielane szczegółowe informacje dotyczące programu „Czyste Powietrze”, a pracownicy magistratu pomogą mieszkańcom w wypełnianiu wniosków. Na mocy podpisanego porozumienia ścinawski samorząd będzie również przyjmował wnioski oraz ewentualne korekty, a także dokonywał ich oceny i weryfikacji. Od jesieni ub. roku, kiedy program został uruchomiony, w skali województwa działały tylko cztery punkty obsługi klienta prowadzone przez WFOŚiGW we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy – ten ostatni dotychczas udzielał informacji i pomagał mieszkańcom gminy Ścinawa.

W listopadzie 2017 roku Radio Wrocław, Dolnośląski Alarm Smogowy oraz Instytut Rozwoju Terytorialnego – jednostka pomocnicza Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w ramach akcji „Dolny Śląsk bez smogu”, badały jakość powietrza w naszym mieście i wyniki były wręcz fatalne. Poziomy stężeń pyłu zawieszonego PM 10 były dwukrotnie wyższe niż choćby w Legnicy! W starych piecach mieszkańcy palą nie tylko kiepskiej jakości węglem, ale nawet śmieciami. Pojawiły się jednak alternatywy, a w części Ścinawy gaz ziemny, jedno z najbardziej ekologicznych paliw. Program „Czyste Powietrze” pozwala pozyskać środki na wymianę pieców, ale i termomodernizację budynków.

– Ścinawski samorząd stawia na ekologię i nie jest to utarty slogan. Część samego miasta została już zgazyfikowana i szczególnie zależy nam, by mieszkańcy korzystali właśnie z tego paliwa. Oczywiście wymiana instalacji w domach generuje dodatkowe koszty, które można znacząco obniżyć, korzystając właśnie z programu „Czyste Powietrze”, do czego zachęcamy – mówi Renata Jakubowska-Pawlak, kierownik Referatu Funduszy Pozabudżetowych i Inicjatyw Obywatelskich w ścinawskim urzędzie. – Dzisiaj dzięki podpisanemu przez burmistrza Krystiana Kosztyłę porozumieniu program staje się bardziej dostępny dla mieszkańców, na czym bardzo zależało władzom ścinawskiego samorządu, ponadto „Czyste Powietrze” daje sporo możliwości, jak choćby wymianę pieców na nowsze modele, lub inne paliwa, mniej inwazyjne dla środowiska naturalnego – dodaje pracownik UMiG.

Ponadto Ścinawa, w porozumieniu z Lubinem, Chocianowem, Prochowicami i Rudną, jako lider partnerstwa złożyła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wniosek o dotację na projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej. Po ewentualnym, pozytywnym rozstrzygnięciu, którego możemy spodziewać się w trzecim kwartale bieżącego roku, mieszkańcy m.in. gminy Ścinawa, będą mogli uzyskać granty (dofinansowanie) na modernizację systemów grzewczych, w tym na wymianę pieców na gazowe – da to kolejną możliwość, obok programu „Czyste Powietrze”, uzyskania wsparcia w przedmiotowym zakresie. O rozstrzygnięciu wniosku złożonego przez ww. samorządy poinformujemy w najbliższym możliwym terminie.

WAŻNE- SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE „CZYSTEGO POWIETRZA”!

Pierwsze poniesione koszty inwestycji nie mogą być dokonane przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Oprócz wymiany pieca można starać się o dofinansowanie na:
– termomodernizację czyli ocieplenie budynku,
– wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
– modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
– instalacja paneli solarnych lub fotowoltaicznych (wyłącznie w kredycie preferencyjnym).

O dofinansowanie mogą ubiegać się mieszkańcy gminy Ścinawa, spełniający wymogi programowe w zależności od tego, na co chcą uzyskać dofinansowanie. Wysokość dotacji uzależniona jest od dochodu na 1 członka gospodarstwa domowego.

W przypadku wymiany pieców na kotły na paliwo stałe typu ekogroszek – piec musi być min. 5 klasy energetycznej oraz posiadać certyfikat z laboratorium badawczego kotłów i urządzeń grzewczych. Przy wymianie pieców na gaz lub pelet, bądź OZE (pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne), wspomniane certyfikaty nie są wymagane.

Punkt obsługujący mieszkańców w ramach programu „Czyste Powietrze” będzie działał w godzinach pracy Urzędu Miasta i Gminy Ścinawa. Zainteresowanych uzyskaniem wsparcia mieszkańców zapraszamy do biura nr 27 na II piętrze.