Aktualnośći

Gmina Ścinawa wyróżniona w prestiżowym konkursie! (FOTO)

Podczas Wielkiej Gali Biznesu, która odbyła się 21 października 2019 r. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu wręczone zostały nagrody i przyznane wyróżnienia w ramach 16. edycji Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”. Organizatorzy docenili działania oraz inwestycje ścinawskiego samorządu, a funkcjonujący w formule Park & Ride parking-statek w sąsiedztwie rzeki Odry i zabytkowej przeprawy, wybudowany przy bardzo dużym udziale środków zewnętrznych, wyróżniono nominacją w kategorii: Wizjoner Przestrzeni.

W uzasadnieniu nominacji na stronie poświęconej Dolnośląskiemu Gryfowi (TUTAJ) mogliśmy przeczytać:

Gmina Ścinawa – gmina zlokalizowana w powiecie lubińskim. Lokalny samorząd stawia tu na kompleksowy rozwój, pozyskując środki zewnętrzne na inwestycje, które służą mieszkańcom i przyciągają potencjalnych inwestorów. W ostatnich latach przebudowany został stadion miejski w Ścinawie, otwarto także Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Dziewinie. We współpracy z powiatem lubińskim, budowane i remontowane są świetlice wiejskie, place zabaw oraz Otwarte Strefy Aktywności. Podejmowane działania koncentrują się wokół ekologii i nowoczesnych rozwiań poprawiających jakość życia mieszkańców. Doceniane jest sąsiedztwo Odry. Wykorzystywane są turystyczne walory rzeki, nawiązuje się też do portowych tradycji samego miasta. Jednym z projektów realizowanych nad Odrą jest budowa parkingu w oryginalnej formie statku. Obiekt stał się również zapleczem parkingowo-sanitarnym dla portu w Ścinawie, w którym odbywa się większość plenerowych imprez. Aby jak najlepiej oddać charakter statku, użyto wysokiej jakości betonu architektonicznego. „Dziób” parkingu został wykonany metodą szkutniczą, jaką wykonuje się jednostki pływające. W kwietniu 2019 r. obiekt został uroczyście otwarty, a na jego dziobie ustawiono odrestaurowany czołg T-34, który wcześniej przez lata stał na cokole w ścinawskim rynku i urósł do rangi symbolu miasta. W jednej bryle połączony został charakter miasta, jego walory oraz historia. Parking-statek, oprócz walorów estetycznych, jest użyteczny i idealnie wkomponowuje się w nadodrzańskie nabrzeże, pełniąc funkcję swoistego pomostu, który łączy miasto z piękną rzeką. Odwiedzający Ścinawę goście mogą w bezpiecznym miejscu pozostawić swoje pojazdy i wypożyczyć rowery lub skorzystać z komunikacji zbiorowej, ponieważ opisywany obiekt funkcjonuje w formule Park & Ride. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie emisji spalin w centrum miasta.

Wizjoner Przestrzeni – to kategoria skierowana do podmiotów, których celem jest tworzenie nowoczesnych, estetycznych i przyjaznych środowisku miejsc. Organizatorzy doceniali oryginalne, ale i spójne z otoczeniem, zrealizowane w ostatnich 3 latach projekty zabudowy przestrzeni na Dolnym Śląsku. Zwycięzcę w tej kategorii charakteryzowało m.in. zastosowanie rozwiązań innowacyjnych. Kluczowa była także całościowa koncepcja istniejących i zaplanowanych elementów zagospodarowania przestrzeni, tworząca wyraźną wizję dopasowaną do specyfiki miejsca, którego dotyczy.

– Jesteśmy dumni, że Gmina Ścinawa mogła zaprezentować się na tle innych samorządów, ale też i przedsiębiorstw, które wdrażają nowoczesne rozwiązania, rozwijając nie tylko Dolny Śląsk, ale też Polskę. O Gryfa konkurowaliśmy z dwiema dużymi firmami, jedną z nich w miniony poniedziałek ogłoszono laureatem, jednak dla nas już sama nominacja jest ogromnym wyróżnieniem. Na sukces zapracowało wiele osób, które były zaangażowane w budowę nietypowego parkingu nad Odrą, dlatego chcę podziękować wszystkim za pracę i profesjonalizm. Obiekt robi wrażenie, ma też służyć lokalnej społeczności, tu pragnę dodać, że aktualnie jesteśmy na etapie formalnego organizowania pierwszego i zarazem końcowego przystanku autobusowego przy parkingu, na którym już za chwilę zatrzymywać będzie się autobus bezpłatnej linii 112, przebiegającej przez nasze miasto, kilka wsi, aż do stolicy powiatu, czyli Lubina – podsumował burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

W gminie wciąż dużo się dzieje pod względem inwestycyjnym,a kontynuacją prac związanych z dalszym zagospodarowywaniem terenu nad Odrą jest aktualnie realizowana dokumentacja projektowa portu wraz nabrzeżną promenadą, przystanią pasażerską, mariną i kapitanatem.

Warto też wspomnieć, że ścinawski samorząd aspirował również w kategorii: Nagroda dla samorządów za przedsięwzięcie angażujące społeczność lokalną. Gmina zaprezentowała organizatorom Dolnośląskiego Gryfa działania Domu Pracy Twórczej, który funkcjonuje przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Pałacyk”. Ten obiekt planowany jest także do zgłoszenia w prestiżowym konkursie „Modernizacja Roku”.

O samej gali można przeczytać: http://gryfy.pl/2019/10/dolnoslaskie-gryfy-rozdane/.

Zdjęcia z gali:

Na koniec jeszcze raz pokazujemy jak dzięki inwestycji i pozyskanym środkom zewnętrznym zmienił się ten fragment Ścinawy:

Miejsce, w którym został wybudowany Park & Ride przed rozpoczęciem prac:

Park & Ride po otwarciu: