AktualnośćiGmina Ścinawa

Zabezpieczają stalową konstrukcję mostu (FOTO)

Firma Berger Bau z Wrocławia przystąpiła do remontu mostu drogowego nad Odrą w Ścinawie. Budowlańcy rozpoczęli od zabezpieczania stalowej konstrukcji pod samym obiektem, piaskują poszczególne elementy, następnie naniosą na nie specjalną powłokę antykorozyjną. Wykonawca do końca roku planuje wybudować i uruchomić most zastępczy.

Z uwagi na wydłużające się procedury związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę obiektu zastępczego (sytuacja spowodowana jest pandemią koronawirusa), wykonawca zdecydował się rozpocząć prace, które nie wymagają zamknięcia ruchu na moście przewidzianym do remontu. Dopiero kiedy powstanie przeprawa tymczasowa, Berger Bau usunie asfaltową nawierzchnię i zabezpieczy całą konstrukcję, także w miejscach wcześniej niedostępnych. Później wylana zostanie nowa płyta. Na przełomie 2021 i 2022 roku planowana jest rozbiórka mostu zastępczego oraz przywrócenie ruchu samochodowego na zabytkowym obiekcie.

Ostatni większy remont przeprawy drogowej nad Odrą w Ścinawie został przeprowadzony w 1998 roku, po powodzi, dlatego most wymaga obecnie pilnej naprawy. Pierwotnie planowano, że na czas prowadzonych prac zalecony zostanie blisko 100-kilometrowy objazd, jednak po interwencji lokalnych władz i mieszkańców, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zarządziła budowę mostu tymczasowego.

Zadanie realizowane jest na zlecenie GDDKiA we Wrocławiu, kontrakt opiewa na kwotę blisko 28 mln zł brutto. Inwestycja obejmuje: remont mostu w ciągu drogi krajowej nr 36 oraz wykonanie tymczasowej przeprawy, po której odbywać się będzie ruch w czasie prowadzonych robót budowlanych.

Wcześniej o przedmiotowej inwestycji pisaliśmy w artykułach: GDDKiA wprowadza ruch wahadłowy na moście oraz Rozstrzygnięto przetarg na remont mostu!