AktualnośćiGmina Ścinawa

Pierwszy inwestor na SAG – zainwestują 2 mln zł!!!

Lokalna Grupa Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich” podjęła decyzję o zakupie działki na uzbrojonej pod koniec 2018 roku przez gminę Strefie Aktywności Gospodarczej w Ścinawie. Zamierzenie inwestycyjne dotyczy budowy Odrzańskiego Centrum Produktu i Usług Lokalnych. Warto zaznaczyć, że LGD zainwestuje w Ścinawie około 2 miliony złotych, a uruchomienie działalności zaplanowano na koniec maja 2022 roku. Na funkcjonowaniu centrum skorzystają lokalni wytwórcy oraz przetwórcy, z którymi „Kraina Łęgów Odrzańskich” już dzisiaj współpracuje, przedsięwzięcie ma spowodować rozwój i zacieśnianie tej kooperacji.

Zarząd Lokalnej Grupy Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich” prowadzi zaawansowane przygotowania do realizacji projektu budowy centrum o następujących funkcjach:
• inkubatora przetwórczego, w którym planuje m.in. wykreować nowe produkty;
• ekspozycji produktów lokalnych w szczególności zaaranżowanych kompozycji prac rzemiosła i rękodzieła eksponatów, prac artystów;
• dystrybucji produktów poprzez trzy główne kanały: punkt sprzedaży, sklep internetowy, urządzenia vendingowe (automaty sprzedażowe).

Spośród ofert nieruchomości wybrano lokalizację na terenie SAG Ścinawa. Przyszły inwestor podkreśla, że jest to kluczowy projekt dla obrotu produktów lokalnych w ramach tzw. Łęgowej Pętli Dostaw, a za pomocą innowacyjnych maszyn vendingowych ma szansę wpłynąć na rozwój lokalnych marek i mocno wesprzeć regionalnych wytwórców. Dodatkowo właśnie ta propozycja wychodzi naprzeciw potrzebom zwalczania skutków covid-19, jak również Strategii Państwa Polskiego dotyczącej konsolidacji rynku rolno-spożywczego.

– Kilka tygodni temu kontaktowaliśmy się z samorządami i przyznam, że bezkonkurencyjną ofertę złożyła nam Ścinawa. Strefa Aktywności Gospodarczej spełnia nasze wszelkie oczekiwania, szczególnie dla części związanej z inkubatorem, który jest zakładem przetwórczym, ale i ze względu na swój potencjał turystyczny oraz rozwijany projekt ścieżki rowerowej przebiegającej w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej przez nas inwestycji. Położenie, możliwości oraz wizja rozwoju gminy, realizowana przez obecne władze ścinawskiego samorząd, idealnie wpisują się w strategię budowy marki naszego projektu. Nie bez znaczenia jest dla nas także bliskość rzeki Odry, której potencjał turystyczno-rekreacyjny staramy się promować i wykorzystywać – zaznacza prezes „Krainy Łęgów Odrzańskich” Jarosław Paczkowski.

Wspominany inkubator, to zakład przeznaczony do przetwarzania produktów pochodzenia roślinnego, produkcji przetworów owocowych i warzywnych (przygotowywania dań wstępnie przetworzonych).

To pierwszy inwestor, który zadeklarował publicznie chęć zakupu terenów w ramach ścinawskiej SAG. Samorząd realizuje kolejne procedury, które umożliwią przeprowadzenie przetargu na sprzedaż działki.

– Zaledwie po półtora roku mamy pierwszego zadeklarowanego inwestora, który zdecydował się na prowadzenie działalność w naszej gminie. Ścinawa ma niewątpliwie potencjał gospodarczy i turystyczny, a od momentu uzbrojenia SAG, jej promocji poprzez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej, a także Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną zainteresowanie terenami gminnymi jest duże – podkreśla burmistrz Krystian Kosztyła. – Po zakończenia przez nas kompleksowego uzbrajania gminnych działek pod aktywność gospodarczą oraz po doprowadzeniu gazu do Ścinawy osobiście odbyłem kilkanaście spotkań z potencjalnymi inwestorami, a aktualnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z kolejnym klientem, który wyraził zainteresowanie największym, ponad 4,5-hektarowym gruntem na terenie SAG, gdzie chce zlokalizować siedzibę swojego rozwijającego się przedsiębiorstwa. W stosownym czasie podam więcej szczegółów. Mogę natomiast zdradzić, że przedstawiciele firmy już kilka razy wizytowali przedmiotowy tereny – dodaje szef ścinawskiego samorządu.

Projekt Odrzańskiego Centrum Produktu i Usług: