AktualnośćiGmina Ścinawa

2 lata „Pałacyku” i 8 tys. korzystających! (FOTO)

21 września 2018 roku „Pałacyk”, obiekt tak charakterystyczny dla Ścinawy, rozpoczął kolejny rozdział swojej historii. Budynek, który od czasów powojennych wielokrotnie zmieniał swoje funkcje, a przed modernizacją zaniedbany i niszczejący, dwa lata temu otworzył swoje podwoje dla pierwszych gości – wszystko dzięki pozyskanym na jego przebudowę funduszom unijnym. Obiekt pełniący funkcję szkolnego schroniska młodzieżowego, poszerzył ofertę Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej dla obszaru Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (ROEE-LGOM). W budynku z 68 miejscami noclegowymi, który pełni dodatkowo rolę domu pracy twórczej, mieszczą się m.in. nowoczesna sala edukacyjna, jadalnia, dwie samoobsługowe kuchnie, a cały obiekt dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Przez dwa lata działalności oprowadzą nas pracownicy „Pałacyku”, którzy na tę okazję przygotowali specjalne podsumowanie:

Budowanie marki
Minione dwa lata był to czas wytężonej pracy, budowania oferty dla gości oraz jej intensywnej promocji. Przez ten okres rozesłaliśmy tysiące ofert, odbyliśmy setki spotkań z dyrektorami szkół, nie mogło nas także zabraknąć na dużych wydarzeniach w regionie, takich jak Festiwal Nauki czy Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego. Uważnie wsłuchiwaliśmy się w potrzeby nauczycieli oraz dzieci i młodzieży, a z tychże właśnie rozmów powstała oferta warsztatów, która mamy nadzieję, zadowoli najbardziej wymagających gości. Dzięki pozytywnym opiniom opiekunów oraz samych dzieciaków, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że w Ścinawie może być ciekawie. Niewątpliwym atutem naszej propozycji jest jej elastyczność. Każdy kto zgłosi się do nas może liczyć na ofertę „szytą na miarę”. A dzięki temu, że w naszej gminie mieszka tylu twórczych oraz pełnych pasji ludzi, w swojej ofercie zapraszamy do skorzystania z ponad trzydziestu różnych warsztatów i zajęć.

Atrakcyjna oferta
Właśnie dzięki takim atutom udało nam się atrakcyjnie wypełnić czas uczestnikom kolonii letnich, ferii zimowych czy obozów tematycznych. Fundamentem naszej oferty są zajęcia ekologiczne w Regionalnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Dziewinie, gdzie prowadzone są warsztaty z szeroko pojętej ekologii, artystyczne, a nawet kulinarne.
W trakcie zajęć dzieciaki dowiadują się cennych informacji o energii odnawialnej. Nie jest to jedynie teoria, gdyż na terenie ROEE mieści się farma fotowoltaiczna. Przybyli przemierzają pobliski las łęgowy wyposażeni w lornetki, lupy i walizki eko-badacza. Nasi Goście coraz częściej decydują się też na atrakcje wodne, takie jak np. spływ kajakowy z „Meander-Spływy Kajakowe Szlakiem Odry”, czy rejs po rzece szkutą „Łęgowa Dama”, od niedawna urozmaiceniem pobytu jest wyprawa nową ścieżką rowerową.
Dużym powodzeniem wśród korzystających z naszej oferty (zwłaszcza z odleglejszych stron) cieszą się atrakcje pobliskiego Lubina. Współpracujemy z Centrum Edukacji Przyrodniczej, Regionalnym Centrum Sportowym, czy Muzeum Historycznym.

Promowane lokalne produkty
W „Pałacyku” mamy dwie samoobsługowe, świetnie wyposażone kuchnie, współpracujemy też z lokalnymi firmami gastronomicznymi, które zapewniają wyżywienie w formie cateringu. Zawsze staramy się promować lokalne produkty i zachęcać do tego, by nasi Goście skorzystali z dóbr, z których Ścinawa słynie. Cieszy nas, gdy wyjeżdżając chwalą miejscowe pieczywo, wypieki, czy pierogi. Przybyli do Ścinawy najczyściejszej wyjeżdżają wyposażeni w lokalne przetwory. Zawsze wskazujemy im też miejsca, gdzie w okolicy można nabyć oryginalne produkty rękodzieła, bezpośrednio od samych twórców czy rzemieślników. Cieszy nas, że możemy obdarowywać gości folderami z informacjami o naszym regionie, takimi jak przewodnik turystyczny „Ścinawa i okolice”, czy gra miejska „Ścinawa – małe miasto, wielka historia”. Materiały przygotowaliśmy dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Aktywnie dla Gminy Ścinawa”, które bierze udział w licznych projektach granatowych i pozyskuje na ten cel środki finansowe.

Wizytówka gminy
W weekendy i święta „Pałacyk” coraz częściej wypełnia się bliskimi mieszkańców Ścinawy i okolic, którzy przyjeżdżają na wesela i inne uroczystości rodzinne. Częstymi klientami schroniska są również krewni podopiecznych Ośrodka Alzheimerowskiego, przyjeżdżający do Ścinawy z całej Europy.

Z myślą o mieszkańcach
Od początku istnienia schroniska staramy się, aby z działań domu pracy twórczej mogło korzystać jak najwięcej mieszkańców gminy. Dlatego dzięki współpracy z licznymi instytucjami, stowarzyszeniami i artystami, odbyło się u nas wiele wydarzeń, spotkań autorskich, czy warsztatów, m.in.: Nadodrzański Przegląd Amatorskich Form Kabaretowych; Warsztaty Taniego Podróżowania z Jakubem Poradą; Rodzinne Warsztaty Wianków Bożonarodzeniowych, czy autorskie spotkanie z Barbarą Grzymkowską-Blok (to tylko niektóre). Staramy się wspierać także grupy młodzieżowe, które wychodzą z inicjatywą działań na rzecz mieszkańców, stąd współpraca z grupami „Młodzi Aktywni”, czy „Chem’n’joy”.

Praca przynosi owoce
Mimo, że ostatnie dwa lata nie były dla nas łatwe (strajk nauczycieli w 2019 r. i pandemia w 2020r.), nie poddajemy się cały czas prężnie działając. Od czasu „odmrożenia” branży noclegowej, nie możemy narzekać na „obłożenie”. Na zakwaterowanie w „Pałacyku” zdecydowało się kilka firm realizujących inwestycje w naszej gminie. Dodatkowo wznowiliśmy współpracę z Fundacją Eudajmonia, która organizuje u nas tygodniowe turnusy dla swoich podopiecznych. Mimo trudnego okresu nie zwalniamy i cały czas się rozwijamy, mając na uwadze bezpieczeństwo zakwaterowanych w SSM osób. Trochę czekaliśmy na ten moment, ale teraz coraz częściej zdarza nam się informować o tym, że mamy „komplet” gości.
Nasz kalendarz rezerwacji systematycznie się zapełnia. Do tej pory przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Pałacyk” przewinęło się już blisko 6000 osób, a z oferty warsztatów, prelekcji i działań otwartych skierowanych do mieszkańców skorzystało prawie 2000. Faktem jest, że z powodu pandemii i obaw związanych z nadejściem drugiej fali zrealizujemy tylko kilka z zaplanowanych „zielonych szkół”. Cieszymy się jednak, że nie wszystkie placówki oświatowe zawiesiły wyjazdy i wycieczki, a ci którzy nie dotrą do nas tej jesieni przebukowują swoje rezerwacje na wiosnę 2021.

Dziękujemy za uwagę, zapraszamy do „Pałacyku” i zachęcamy do współpracy!Pracownicy Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Pałacyk”.

Źródło: SSM „Pałacyk”
Foto: SSM „Pałacyk”

Pałacyk to wizytówka Ścinawy, która się rozwija: