AktualnośćiGmina Ścinawa

STAR „Kubuś” z nowym życiem!

Samochód gaśniczy STAR 266, którym dysponuje jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Tymowej przeszedł kapitalny remont. Pojazd zyskał nowy, dużo mocniejszy silnik, który w połączeniu z napędem 6×6 pozwoli strażakom gasić pożary w trudnych warunkach terenowych. – Dojedziemy tam, gdzie inni nie dadzą rady, „Kubuś” mimo swoich lat doskonale sprawdza się w terenie, możliwości mogą mu pozazdrościć dużo nowsze pojazdy – podkreślają druhowie z OSP Tymowa. Warto zaznaczyć, że remont został sfinansowany ze zbiórki zainicjowanej przez samych strażaków, gdzie do tej pory udało się pozyskać około 13 tys. zł (zbiórka jeszcze trwa: https://zrzutka.pl/62b6rd, a dodatkowe fundusze strażacy zamierzają wykorzystać do „podrasowania” samochodu) oraz dzięki wsparciu Gminy Ścinawa, która przekazała na ten cel 27 tys. zł.

STAR 266 z 1983 roku przez dwa miesiące przebywał na urlopie, ale dziś powrócił do jednostki gotowy do działania! Po samochód do warsztatu w Krzeczynie Małym koło Lubina razem ze strażakami wybrał się również burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. Pojazd mimo swojego wieku prezentuje się bardzo dobrze, nie ma się jednak co dziwić, bo do „Kubusia” druhowie z OSP w Tymowej podchodzą z należnym szacunkiem i sentymentem, dbają o niego i traktują jak najlepszego przyjaciela.

– Jednostka OSP z Tymowej, jako jedna z dwóch w gminie, obok OSP Ścinawa, należy do Państwowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. We wzorowy sposób zapewnia bezpieczeństwo, także w pobliskich miejscowościach: Dziesławiu, Chełmku Wołowskim, czy Dębcu, wspiera także inne jednostki w gminie Ścinawa oraz sąsiedniej Rudnej. Zrzesza i trenuje młodzieżowe drużyny pożarnicze, jest zawsze zwarta i gotowa. Cieszę się, że jako samorząd mogliśmy pomóc, i że sami strażacy zaangażowali się w zbiórkę środków na pojazd, który służy całej lokalnej społeczności – podsumowuje burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

OSP Tymowa zrzesza 21 członków biorących czynny udział w akcjach. W ramach jednostki funkcjonują: dziewczęca i chłopięca drużyna pożarnicza. Młodzi druhowie często są laureatami gminnych, powiatowych, ale i wojewódzkich zwodów sportowo-pożarniczych.
Do dyspozycji strażaków pozostają dwa wozy gaśnicze – wspomniany Star 266 oraz Mercedes Benz z 2013 roku.