AktualnośćiGmina Ścinawa

Proekologiczna inicjatywa i konkurs z okazji Dnia Ziemi

Zapraszamy do udziały w ekologicznej akcji i konkursie fotograficznym z okazji Dnia Ziemi, który przypada na 22 kwietnia. Inicjatywę organizują: Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Pałacyk”, Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Dziewinie, Stowarzyszenie Aktywnie dla Gminy Ścinawa oraz Zakład Gospodarki Komunalnej w Ścinawie! Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Ścinawy. Akcja związana jest ze sprzątaniem, na naszym terenie jest wiele miejsc, niekoniecznie będących własnością gminy, które zaśmiecane są przez nieodpowiedzialne i nie dbające o środowisko osoby.

– Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do wzięcia udziału w naszej akcji wiosennych porządków. Zaproście do udziału rodziców czy opiekunów i dajcie dobry przykład. Jesteśmy przekonani, że można na Was liczyć! Udokumentujcie fotograficznie ekologiczną aktywność i wygrajcie nagrody! – zachęca współorganizator akcji Kamila Grabka-Levin.

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi, najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących.

Choć wirus uniemożliwia spotykanie się w większych grupach, Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Pałacyk” w Ścinawie, we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Dziewinie, Stowarzyszeniem Aktywnie dla Gminy Ścinawa, Zakładem Gospodarki Komunalnej w Ścinawie oraz Stowarzyszeniem „Kraina Łęgów Odrzańskich” zaprasza do akcji małych i dużych, wszystkie spacerujące rodziny i osoby indywidualne. Co zrobić? To proste!

Wystarczy zabrać na spacer worek na odpady (za taki może posłużyć również zwykła reklamówka) i po wypełnieniu śmieciami wrzucić do podstawionych przez ZGK specjalnie na tę ekologiczną akcję kontenerów.
Od czwartku 22 kwietnia przez kolejne trzy dni na uczestników akcji, czekać będą pojemniki na odpady zmieszane w następujących lokalizacjach:
• przy banerze, nieopodal sklepu meblowego, na zakręcie przy zbiegu ulicy Mickiewicza i Wołowskiej w Ścinawie;
• w ścinawskim porcie na nabrzeżu Odry.

Uwaga: dzięki Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Ścinawie każdy uczestnik akcji może otrzymać rękawiczki oraz worki na śmieci. Zestawy będą do odbioru w siedzibie organizatora, tj. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Pałacyk” w Ścinawie przy ulicy Jana Pawła II 17, już od wtorku 20 kwietnia (w godzinach 8:00-18:00).

Choć wydaje się to niewielkim gestem, to już 4-osobowa rodzina w czasie codziennych spacerów może zebrać kilkanaście kilogramów odpadów!

Wszyscy, którzy wezmą udział w akcji mają szansę zawalczyć o nagrody w konkursie zorganizowanym specjalnie na tę okazję. W regulaminie zamieszczonym poniżej dokładnie opisane jest co trzeba zrobić. Na wszystkich autorów zdjęć, które opublikujecie na Waszych profilach FB, czekać będą pamiątkowe dyplomy, a dla 5 autorów zdjęć z najwyższą ilością polubień organizatorzy przewidzieli nagrody specjalne.
Tereny nadodrzańskie to przyrodniczo atrakcyjne tereny, na których znajdują się siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt, ale to jedynie propozycja miejsca, które można posprzątać. Tylko od Was zależy, które miejsce prawdziwie „odetchnie” na wiosnę.

Uczestnicy akcji powinni stosować się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia. Sprzątanie należy przeprowadzać w niewielkich grupach z zachowaniem odpowiedniego dystansu oraz unikać większych zgromadzeń.

Zachęcamy również wszystkich mieszkańców Gminy Ścinawa do wiosennych porządków, jednocześnie przypominamy, że lokalny samorząd może zlecać porządkowanie działek, których jest właścicielem. Wiele terenów, łąk, lasów, nieużytków, czy nawet pasów dróg w obrębie miasta i gminy, to własności zarządzane przez inne podmioty, publiczne, bądź prywatne. Tylko w samej Ścinawie mamy np. drogi, za które odpowiada albo gmina, albo powiat, także województwo, czy zarządca krajowy jakim jest GDDKiA. Są też tereny spółdzielni mieszkaniowych, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Lasów Państwowych, Wód Polski itd.

DOŁĄCZ I TY! POMÓŻ W PROMOCJI AKCJI – UDOSTĘPNIJ NA SWOIM FB.

Regulamin ekologicznego konkursu fotograficznego- do pobrania.