AktualnośćiŚcinawaUrząd Miasta i Gminy

Obchody 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

W Ścinawie uroczystości związane z rocznicą wybuchu II Wojny Światowej tradycyjnie odbyły się pod Pomnikiem Pamięci w parku miejskim, wcześniej została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Hołd rodakom walczącym o wolność i ofiarom zmagań militarnych oddali przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Krystianem Kosztyłą i radnymi miejskimi na czele. Nie zabrakło pocztów sztandarowych, przedstawicieli szkół, jednostek gminnych, duchowieństwa, policji, straży pożarnej oraz organizacji pozarządowych z naszego terenu.

Dokładnie 82 lat temu rozpoczęła się II Wojna Światowa. 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej. Działania zbrojne żołnierze niemieccy rozpoczęli o godzinie 4.45 salwami z pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku polskiego Westerplatte.

Jak co roku delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem, minutą ciszy uczczono również pamięć poległych i walczących na frontach II Wojny Światowej Polaków. Burmistrz podczas swojej wypowiedzi przypomniał m.in. o Janie Cieślińskim, pochowanemu na ścinawskim cmentarzu żołnierzowi walczącemu w 1939 roku podczas obrony Westerplatte, niegdyś mieszkańcu naszego miasta.