Aktualnośći

DIR podsumował rok

W minioną środę w Lubinie członkowie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Lubińskiego spotkali się z przedstawicielami samorządu terytorialnego i jednostek pracujących na rzecz rolnictwa. Przewodniczący rady Franciszek Lesicki podsumował podejmowane w 2021 roku działania i nakreślił plan pracy na kolejne 12 miesięcy. W trakcie spotkania podziękowano za współpracę i zasługi na rzecz samorządu rolniczego oraz wsparcie rolników, statuetki z okazji 25-lecia DIR otrzymali: burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła, wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan oraz wójt Gminy Rudna Adrian Wołkowski.

Wśród zaproszonych gości obecni byli: prezes DIR Ryszard Borys oraz wiceprezes DIR Waldemar Jankowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii Wiesława Bober, kierownik PZDR Arkadiusz Dulemba, w zastępstwie kierownika BP ARiMR Beata Kalinowska-Nowak, kierownik PIORiN O/w Lubinie Dominik Byrski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lubin Zenon Adamiak, kierownik Sekcji Zamiejscowej KOWR w Legnicy Andrzej Wańkowicz, prezes Spółki LIRPOL Franciszek Baranowski oraz radni i rolnicy.

W trakcie spotkania omówione zostały istotne zagadnienia dotyczące rolnictwa, zwłaszcza zagrożenia wynikające z choroby ASF i problemów z jakimi borykają się producenci trzody chlewnej. Przekazano także informacje dotyczące szkód łowieckich, dzierżawy gruntów z Zasobu Własności Skarbu Państwa, atestacji opryskiwaczy oraz realizacji wniosków o płatności obszarowe, rolnośrodowiskowe i ONW.

Przewodniczący Leszek Lesicki podziękował włodarzom samorządów za uchwały o obniżeniu ceny skupu żyta za 1 decytonę (1 kwintal/ 100 kg), która jest podstawą do obliczania podatku rolnego. Przypomnijmy, że w gminie Ścinawa, dzięki obniżeniu przez radę, stawka podatku rolnego na 2022 rok został utrzymana na poziomie z roku bieżącego – o czym informowaliśmy w artykule:  http://nowa.scinawa.pl/…/radni-obnizyli-cene-skupu-zyta/

Źródło, Foto: DIR