W maju most zostanie oddany do użytku (FOTO)

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu, remont zabytkowej przeprawy nad Odrą w Ścinawie dobiega końca. Wykonawca obecnie prowadzi prace wykończeniowe, wylewane są ostatnie warstwy asfaltu na dojazdach do mostu, a robotnicy dokonują finalnych poprawek oraz myją stalową konstrukcję. Wcześniej obiekt został odpowiednio zabezpieczony, wykonano zabiegi antykorozyjne, wypełniono ubytki i nałożono specjalną powłokę przeciwko wchłanianiu wilgoci. Przede wszystkim jednak wymieniona została płyta pomostowa, a z elementów prefabrykowanych ułożono nowe chodniki, co warte podkreślenia, odnowiono także elewacje strażnic, albowiem przeprawa jest ufortyfikowana.

Za nieco ponad miesiąc zabytkowy most ponownie będzie służył lokalnej społeczności, ale i kierowcom spoza naszego regionu, którzy podróżować będą przez Ścinawę drogą krajową nr 36. Do maja ruch odbywał się będzie przeprawą zastępczą, która po otwarciu wyremontowanego obiektu zostanie rozebrana. Jak informuje zarządca drogi, wahadłowy ruch sterowany światłami będzie docelowym rozwiązaniem na odnowionym moście. Ponadto inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, już w ramach odrębnego przedsięwzięcia, na wniosek ścinawskiego samorządu, planuje iluminację stalowej konstrukcji przeprawy.

Przypomnijmy, że remont mostu na zlecenie GDDKiA realizuje firma Berger Bau Polska Sp. z o.o. z Wrocławia, wartość kontraktu to ponad 30 mln złotych.