AktualnośćiCTiK

Znów popłynął blues, kołysała się Ścinawa (FOTO)

Dobra muzyka, warkot pięknych i oryginalnych motocykli, którym po raz pierwszy wtórowały u nas cuda amerykańskiej motoryzacji, zabawa, emocje i wzruszenia – za nami XIII Festiwal Ścinawski Blues nad Odrą. Impreza po dwuletniej przerwie wróciła do portu i nie zawiodła oczekiwań, tym bardziej, że w piątek i sobotę nie tylko popłynął blues, ale także najprawdziwsze dobro z serc uczestników i organizatorów, kwestowano bowiem na rzecz dyrektora artystycznego festiwalu Dariusza „Daro” Łacha oraz Milenki Balsewicz, zebrano łącznie ponad 13 tys. złotych.

Tradycyjnie uroczystego rozpoczęcia imprezy dokonali: burmistrz Krystian Kosztyła, przewodniczący Rady Miejskiej w Ścinawie Marek Szopa, dyrektor Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie (głównego organizatora wydarzenia) Anna Podbucka oraz dyrektor artystyczny festiwalu Darek „Daro” Łach (pomysłodawca imprezy). Chwilę później rozpoczął się konkurs dla amatorskich zespołów bluesowych/ okołobluesowych. Zwyciężył band o nazwie Plug’n’blues.
Pierwszego wieczoru zagrali jeszcze: wirtuoz gitary, jeden z największych w kategorii instrumentalnego grania, niepowtarzalny Grzegorz Kapołka oraz nowosolska grupa Gedia Blues Band, która rozgrzała zgromadzonych pod sceną do czerwoności grając skoczną mieszankę bluesa i country bluesa.

Sobotę rozpoczęła uroczysta parada motocykli oraz amerykańskich samochodów. Dzięki współpracy zaangażowanych służb: policji i strażaków, a także organizatorów festiwalu i dwóch zlotów, fani motoryzacji podczas objazdu zaprezentowali swoje maszyny mieszkańcom trzech gmin: Ścinawy, Rudnej oraz Wińska.

Drugiego dnia na uczestników imprezy czekało aż 5 koncertów, na portowej scenie zobaczyliśmy trio akustyczne Z Dzielni Chłopcy – Akustyczny Blues, międzynarodowy skład VW Project (Valentina Vatutina Music zwycięski skład konkursu z XII edycji festiwalu), amerykańską wokalistkę Juwanę Jenkins z zespołem, wizytówkę festiwalu, czyli Daro Blues Band oraz gwiazdę tegorocznej edycji zespół J.J. Band, który w 20-lecie swojej działalności koncertowej razem z zaproszonymi gośćmi specjalnymi Markiem Raduli i Karoliną Cygonek rozgrzał zgromadzaną publiczność. Każdy z koncertów był magiczny, a szeroki wachlarz styli spowodował, że nawet na chwilę nie było nudno.

Festiwal Ścinawski Blues nad Odrą wrócił do nas z przytupem, zarówno mieszkańcy jak i przyjeżdżający goście zatęsknili za tą imprezą, która na stałe wpisała się w harmonogram ważnych dla Ścinawy wydarzeń. Dziękujemy organizatorom i wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę i … do zobaczenia za rok!

1. Dzień koncertów:

Parada motocykli i samochodów:

2. Dzień koncertów:

Foto: Ula Noszczyńska