AktualnośćiGmina Ścinawa

Obchody Dnia Strażaka i nowy sztandar (FOTO)

W ramach obchodów Dnia Strażaka w lubińskim rynku zorganizowano uroczysty apel Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu. Podczas wydarzenia, które odbyło się w miniony piątek, przy uroczystej oprawie, przekazano nowy sztandar zawodowym strażakom z Lubina. Został on ufundowany przez komitet społeczny, w kosztach partycypowała również Gmina Ścinawa. W trakcie uroczystości zasłużeni mundurowi odebrali awanse, odznaczenia i medale. W obchodach udział wzięli reprezentanci jednostek OSP z gminy Ścinawa oraz burmistrz Krystian Kosztyła.

– Strażacy to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających zawodów, to jednocześnie grupa zawodowa, która cieszy się wyjątkowym zaufaniem społeczeństwa w Polsce – mówił podczas uroczystej zbiórki Eryk Górski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie. – Ratując zdrowie i życie, walcząc z ogniem, pomagając w wielu innych zagrożeniach, realizujemy swoje powołanie. Społeczeństwo powiatu lubińskiego pragnie podziękować strażakom komendy PSP w Lubinie, przekazując nam ufundowany sztandar.

Do społecznego komitetu, który ufundował nowy sztandar dla PSP w Lubinie należeli: nadleśniczy Nadleśnictwa Legnica, Nadleśnictwa Lubin oraz Nadleśnictwa Głogów, burmistrz Ścinawy, wójt gminy Rudna, wójt gminy Lubin, prezydent Lubina oraz starosta lubiński. Poszczególni członkowie komitetu dokonali symbolicznych wbić gwoździ w drzewiec sztandaru.

– Oczywiście przychyliliśmy się do apelu o wsparcie zakupu sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie, która odkąd zaczęła funkcjonować, czyli od 1999 roku takiego nie posiadała. Z zawodową jednostką współpracujemy na co dzień, lubińscy strażacy to profesjonaliści, którzy ratują życie i mienie mieszkańców całego powiatu, na ich wsparcie oraz sprzęt mogą liczyć również nasze gminne jednostki ochotnicze. W nawiązaniu do niedawnego święta, życzę wszystkim druhom przede wszystkim zdrowia oraz jak najmniej pracy – mówi Burmistrz Ścinawy.

Komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie wyróżnił członków społecznego komitetu fundacji sztandaru oraz osoby szczególnie zaangażowane w działania na rzecz jego ufundowania pamiątkową, grawerowaną tabliczką.

Warto również podkreślić, że podczas uroczystości w Lubinie, na wniosek strażaków z OSP Ścinawa Brązowymi Medalami Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: burmistrz Niemberga – dzielnicy miasta Landsberg w Niemczech Christian Kupski, a także komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Niemberg Bernd Bauer. Swoją petycję ścinawscy strażacy uzasadniali wieloletnią współpracą z kolegami z zagranicy, regularną wymianą doświadczeń oraz wsparciem, które dla potrzebujących mieszkańców naszej gminy organizowali zaprzyjaźnieni ze Ścinawą samorządowcy i druhowie z Niemiec. Obaj wyróżnieni osobiście odebrali medale, a na zaproszenie burmistrza Krystiana Kosztyły uczestniczyli także w tegorocznych obchodach Dni Ścinawy.

Foto: miedziowe.pl

Foto: lubin.pl